Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, kullanılamayacak durumdaki elektronik ürünlerin geri dönüşümü için yeni bir adım atıyor. Bakanlığı hazırladığı taslak yönetmeliğe göre, üreticiler yılda 2 kez eski eşyaların geri alımı için kampanya düzenleyecek.

3 Gün Kaloriferler Kapatılacak 3 Gün Kaloriferler Kapatılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde yürütülen sıfır atık kampanyası yeni bir aşamaya geçiyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, atık durumundaki elektrikli ve elektronik aletleri geri dönüştürecek.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Bakanlığın yönetmelik çalışması kapsamında evlerdeki ömrünü tamamlayan elektrikli ve elektronik aletler, üreticiler tarafından yılda 2 kez her marka ve modele yönelik olarak toplanacak. Geri alım kampanyası sosyal medya üzerinden yürütülecek.

Elektronik eşya dağıtımı yapanlar ise yeni ürün sattıklarında tüketici tarafından talep edilmesi halinde aynı ürünün eskisini, nakliye ve ilave ücret istemeden tüketicinin evinden teslim alacak.

Yönetmelik taslağına göre elektrikli-elektronik ürünler atık olduktan sonra kolayca ayrışabilecek. Yeniden kullanıma hazırlanmaya uygun, geri dönüşümü kolaylaştırıcı malzemelerden üretilecek.