Elektrik faturalarını düşürmek için püf noktalar
Kabarık gelen elektrik faturalarından korunmak için neler yapılmalı? İşte detaylar...
Yüksek enflasyon ve artan yaşam maliyetleri elektrik fiyatlarını da etkiliyor. Elektriğe peş peşe gelen zamlar faturalarında kabarık gelmesine neden oluyor.
Elektrik fiyatlarının yüksekliğine çare bulmak mümkün görünmüyor ancak, faturaların daha az gelmesi için tasarruf yapmak mümkün.
Hürriyet yazarı Sefer Levent, bugünkü yazısında elektrik fatularını indirmek için neler yapılacağına dair bir yazı kaleme aldı. 

Sıfır Kasa Araba Satışlarında Yeni Karar ! Bakanlık Karar Verdi ! Sıfır Kasa Araba Satışlarında Yeni Karar ! Bakanlık Karar Verdi !


İşte o yazı:
"Kullandığımız beyaz eşyaları seçerken daha az enerji tüketen A, B, C sınıfı ürünleri tercih etmek, uzun vadede elektrik faturalarına olumlu olarak yansıyacaktır.  Su ısıtıcısı ve çay makinesi gibi cihazlarda sadece ihtiyacınız kadar su kaynatarak tasarruf edebilirsiniz. Isınma amaçlı elektrikli cihazların tercih edilmesi elektrik sarfiyatını artırıyor ve faturaları yükseltiyor. Kışın en çok enerji tüketen kombi ve elektrikli ısıtıcıların ortalama bir ısı seviyesinde ve sabit tutulması, tasarruf sağlıyor.
Kullanılmayan elektrik aletlerinin prizlerinin fişten çekilmesi, özellikle akıllı telefonların adaptörlerinin fişte kalmaması, beyaz eşya ve klima bakımlarının zamanında yapılması ise diğer fatura düşürücü etkenler. Elektrik dağıtım şirketlerine abone olanlar üç zamanlı tarifeyi tercih ederse saat dilimlerine göre farklı fiyatlarla hizmet alıyor. Bunun için öncelikle akıllı sayaç kullanmanız ve dağıtım şirketine bu tarifeye geçeceğinizi beyan etmeniz gerekiyor. Tüketim miktarlarının düşük seyrettiği gece saatleri, 3 zamanlı tarifenin de en avantajlı dönemi. Tüketiciler, üç zamanlı tarifeye geçtikleri takdirde gece enerji tüketimini artırırsa; bu dönemin fiyatının yarı yarıya düşük olması nedeniyle yüzde 50’ye yakın bir tasarruf edebiliyor."