Türkiye-Umman ticareti için yol haritası planlandı

Başbakan Yardımcısı Şimşek'in eş başkanlığında Maskat'ta gerçekleştirilen toplantıda, iki ülke ticaretinin 1 milyar doları aşması için yol haritası planlandı.

Ekonomi 11.05.2017, 11:07
Türkiye-Umman ticareti için yol haritası planlandı

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in eş başkanlığında gerçekleştirilen Türkiye-Umman Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) toplantısında iki ülke ticaretinin 1 milyar doları aşması için yol haritası planlanırken, ikili ticaret ve yatırımlarla birlikte turizm, KOBİ, madencilik, balıkçılık gibi birçok alanda iş birliği yapılması kararlaştırıldı.

'Türk firmaları Bahreyn'e daha fazla ilgi göstermektedir''Türkiye ile BAE arasındaki ticaret hacminde % 36'lık bir artış oldu'Türkiye-BAE KEK toplantısı 6 yılın ardından ilk kez gerçekleştirilecek

Şimşek'in makamından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-Umman KEK 10. Dönem Toplantısı, 9-10 Mayıs'ta Maskat'ta gerçekleştirildi.

Toplantıda Türk heyetine Şimşek, Umman heyetine ise Umman Duqm Özel Ekonomi Bölgesi Başkanı Yahya Bin Said Bin Abdullah Al Jabri başkanlık etti.

Toplantı sonunda kara ulaştırması anlaşması ve önümüzdeki dönemdeki iş birliği alanlarını kapsayan iş birliği mutabakat zaptı imzalanırken, Umman ile Türkiye ticaretinin 1 milyar doları geçmesi için yol haritası planlandı.

Bu kapsamda ayrıca Umman'ın Türkiye'deki yatırımlarının artırılması, jeostratejik açıdan Asya, Afrika, ve Arap Körfezi'nde çok önemli bir konumu bulunan Umman'ın bu pozisyonundan Türk firmalarının daha çok istifade etmesi için somut kararlar alındı. Toplantıda ayrıca ikili ticaret ve yatırımlarla birlikte turizm, KOBİ, madencilik, balıkçılık gibi birçok alanda iş birliği yapılması kararlaştırıldı.

Muhabir: Zeynep Akyıl

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce erken bir genel seçim olmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49