TAV'dan GRI G4 uyumlu sürdürülebilirlik raporu

-Sürdürülebilirlik performansını 2010'dan bu yana yayınlayan TAV, 2014'te BİST Sürdürülebilirlik Endeksi kriterlerini karşılayan 15 şirketten biri oldu -TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Şener: - "Şu an İstanbul Atatürk, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanlarımız karbon salımlarını optimize ederek ve denkleştirerek Avrupa'daki en çevreci 21 havalimanı arasında yer alıyor"

Ekonomi 23.09.2016, 12:02
TAV'dan GRI G4 uyumlu sürdürülebilirlik raporu

İSTANBUL (AA) - TAV Havalimanları, çevresel, toplumsal ve kurumsal yönetim alanındaki faaliyetlerinin sonuçlarını paylaştığı, Küresel Raporlama İnisiyatifi'nin (GRI) G4 standartlarına uygun hazırlanan Sürdürülebilirlik Raporu'nu yayınladı.

Şirket açıklamasına göre, ürün ve hizmetleri 14 ülkede 70 havalimanında yer alan ve yılda 102 milyondan fazla yolcuya hizmet veren TAV Havalimanları, sürdürülebilirlik performansını uluslararası standartlarda hazırlanan bir raporla açıkladı. GRI G4 standartlarına uygun hazırlanan rapor internet üzerinden yayınlandı. Özet bilgilerin yer aldığı broşür geri dönüşümlü kağıda basılırken basım ve dağıtımdan doğan tüm karbon emisyonları sıfırlandı.

TAV'ın işlettiği İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes dünyanın en çevreci havalimanları arasında yer alıyor.

Sürdürülebilirlik performansını 2010'dan bu yana yayınlayan TAV, 2014'te BİST Sürdürülebilirlik Endeksi kriterlerini karşılayan 15 şirketten biri oldu. Şirket, aynı zamanda Türkiye'de kurumsal yönetim notu en yüksek şirketlerden biri olarak BIST Kurumsal Yönetim Endeksi'nde üst sıralarda yer alıyor.

BM Küresel İlkeler Sözleşmesi (UNGC) ve Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) imzacıları arasında bulunan TAV, Karbon Şeffaflık Projesi (CDP) Su Programı'na Türkiye'den raporlama yapan ilk şirket olurken aynı zamanda CDP İklim Değişikliği Programı'nda şeffaflık puanını 64'ten 89'a yükseltti.


-İklim değişikliğiyle mücadele


Raporlama döneminde İstanbul, Ankara ve İzmir havalimanlarında yaklaşık 479 aracın bir yıl boyunca trafikten çekilmesine eş değer 2 bin 266 ton emisyon azaltımı sağlandı.

3 havalimanında toplam yolcu sayısı yüzde 9 artarken gerçekleştirilen verimlilik uygulamalarıyla 28 bin 579 metreküp daha az su kullanıldı.

TAV'ın işlettiği İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanları, Havalimanı Karbon Akreditasyonu (ACA) Programı kapsamında emisyonlarını en aza indirip kalan kısmı nötralize etti ve Avrupa'nın en çevreci 20 havalimanı arasına girdi.

Medine, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) Altın sertifikası alan ilk havalimanı oldu. İzmir Adnan Menderes yeni iç hatlar terminali LEED Gümüş sertifikası aldı.

Kurumsal eğitim platformuyla TAV Akademi dünyada ICAO TRAINAIR Plus üyesi 16 şirket arasına girdi. Şirket çalışanlarına kişisel ve profesyonel gelişim için kapsamlı programlar sunarak 2015'te 7 bin 63 çalışana 55 bin 69 saat Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı eğitim olanağı sağladı.

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda hayata geçirilen engelsiz havalimanı uygulamaları, New York'ta Birleşmiş Milletler'de düzenlenen forumda "iyi örnek" olarak sunuldu.


-"Toplumsal fayda yaratmayan finansal başarılar anlamlı değil"


Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TAV Havalimanları olarak toplumsal fayda yaratmayan finansal başarıların anlamlı olmadığına inandıklarını dile getirdi. Şener, şunları kaydetti:

"Yolcularımıza en iyi seyahat deneyimini sunarken operasyonlarımızın çevresel etkilerini en aza indirmek ve tüm paydaşlarımız için en yüksek faydayı yaratmak üzere çalışıyoruz. Bu raporla çevresel, sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında yürüttüğümüz çalışmaların sonuçlarını hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde paylaşıyoruz.

Şu an İstanbul Atatürk, İzmir Adnan Menderes ve Ankara Esenboğa havalimanlarımız karbon salımlarını optimize ederek ve denkleştirerek Avrupa'daki en çevreci 21 havalimanı arasında yer alıyor. Sadece 2015'te, karbon salımımızı 947 evin bir yıllık tüketimine denk oranda azalttık. Tunus Enfidha da Afrika kıtasından bu programa katılan ilk havalimanı oldu. Yolcularımızın memnuniyetinin çalışanlarımızın mutluluğundan geçtiğini bilerek, çalışanlarımıza etik değerler, uluslararası standartlarda çalışma koşulları ile kapsamlı profesyonel ve kişisel gelişim olanakları sunuyoruz."

Çeşitliliği destekleyen politika ve uygulamalar oluşturduklarını belirten Şener, bu girişimlerin sonucunda çalışan memnuniyeti oranının 3 yılda yüzde 63,6'dan yüzde 66,9'a yükseldiğini ve sektör ortalamasının 6 puan üzerinde yer aldığını ifade etti.

Şener, faaliyet gösterdikleri coğrafyaların kalkınması destek olduklarını, ilişkide oldukları toplulukların gelişimine katkı sunduklarını bildirdi. 2015'te yaklaşık 4 bin 800 aktif tedarikçilerinden yüzde 96 yerel satın alma gerçekleştirdiklerini kaydeden Şener, şu ifadeleri kullandı:

"Bütün bu çabalarımızın sonucunda, ana hedefimiz olan ve bağımsız Airport Quality Survey (ASQ) tarafından ölçülen müşteri memnuniyeti oranımız 10 puan gelişme gösterdi. Yolcularımız, ortaklarımız, hissedarlarımız, tedarikçilerimiz, çalışanlarımız ve faaliyetlerimizin doğrudan ya da dolaylı olarak dokunduğu topluluklar için en yüksek faydayı yaratmak üzere çalışmayı sürdüreceğiz."

Yorumlar (0)
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49