Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından başlatılan bir girişimle, düşük faizli konut kredisi uygulaması yürürlüğe girecek. Bu yeni "süper konut kredisi" ile ilk kez ev sahibi olacak bireylerin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, önceki açıklamasında ilk ev sahibi olacak bireyleri desteklemek için düzenlemeler üzerinde çalıştıklarını belirtmişti. Şimdi ise bu düzenlemelerin ayrıntıları netleşmeye başladı.

Adeta bir metabolizma harikası: İştah kapanıyor, kabızlık tarih oluyor! Cayır cayır yağları eritiyor! Adeta bir metabolizma harikası: İştah kapanıyor, kabızlık tarih oluyor! Cayır cayır yağları eritiyor!

Yeni konut kredisi kamu bankaları aracılığıyla sunulacak. Bu kredinin vadesi 180 ay (15 yıl) olarak öngörülüyor ve faiz oranı yüzde 1,20 civarında olacak. Bu düzenlemenin hem sıfır hem de ikinci el konutlar için geçerli olması bekleniyor.

Son dönemde konut kredisi faiz oranları Haziran ayında yüzde 18 civarında iken Ağustos ayında yüzde 35'lere kadar yükseldi. Yüksek faiz oranları ve bankaların kredi vermemesi, konut satışlarına olumsuz etki etti.

Bu yeni konut kredisi kampanyasının konut sektörünü canlandırması ve talebi artırması bekleniyor. Düzenlemenin Ekim ayında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bu adımın, ilk ev sahibi olma hayalini gerçekleştirmek isteyen bireyler için önemli bir fırsat sunacağı düşünülüyor.