Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan son açıklamaya göre, 6.9 milyondan fazla kişinin yaşamını yitirdiği ve dünya ekonomisine büyük zarar veren koronavirüs salgını, artık küresel bir acil sağlık durumu teşkil etmiyor.

Türkiye'de Mart 2020'de İlk Vaka Tespit Edildi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurmuştu. Bakan Koca, "Hasta bir erkektir ve genel durumu iyidir. Aile bireylerinin hepsi ve yakın çevresindeki tüm bireyler gözetim altındadır." şeklinde açıklamada bulunmuştu.

DSÖ'nün Açıklaması ve Salgının Sonu

Burdur'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Hayatını Kaybetti, 5 Kişi Yaralandı Burdur'da Otomobil Çarpışması: 5 Kişi Hayatını Kaybetti, 5 Kişi Yaralandı

Koronavirüs salgınının dünya genelinde artık bir acil sağlık durumu oluşturmadığına dair gelen açıklama, küresel çapta alınan önlemlerin ve başarılı aşı kampanyalarının etkisiyle bu noktaya gelindiğini gösteriyor. Salgının kontrol altına alınması ve normal yaşama dönüş adına atılan adımların başarısı, DSÖ'nün bu değerlendirmesine yol açtı.