Dünya bankası 6 Şubatta meydana gelen iki büyük deprem sonrasındaki rapor çalışmasını kamuoyuyla paylaştı.

Raporda deprem felaketi sonrasında oluşan fiziksel hasar miktarını paylaştı.

Ramazan'ın İlk Günü Havaya Dikkat! Şemsiyenizi Yanınızda Mutlaka Taşıyın! 23 Mart Hava Durumu Nasıl Olacak? Ramazan'ın İlk Günü Havaya Dikkat! Şemsiyenizi Yanınızda Mutlaka Taşıyın! 23 Mart Hava Durumu Nasıl Olacak?

Ön rapora göre; Türkiye'de ülkenin 2021 yılı GSYH’sının %4’üne karşılık gelen yaklaşık 34,2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığı bilgisini paylaştı.

Açıklamada yapılan ilk değerlendirmeler sonrasında 34,2 milyar dolar iyileştirme ve inşa aşamasında ise maliyetin iki katına çıkabileceği vurgulandı.

Dünya Bankası’nın Avrupa ve Orta Asya Bölgesinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Anna Bjerde'nin raporda şu ifadelerine yer verildi;

“Bu afet sonucunda büyük kayıplar ve acılar yaşayan Türkiye ve Suriye halklarının acılarını tüm kalbimizle paylaşıyoruz. Küresel toplumun bu çok büyük ölçekli yardım ve kurtarma çalışmalarına yardımcı olmak için seferber olmasını görmek ise cesaret vericidir. Dünya Bankası da Türkiye’nin iyileştirme çabalarını desteklemek için teknik uzmanlık birikimini ve finansman olanaklarını derhal harekete geçirmiştir.”