Benzin ve motorin fiyatları yukarı yönlü seyrini sürdürüyor. Daha dün gece kallavi bir zam gelmesine rağmen bu gece yarsı da bir zam haberi geldi. Benzin grubunda 70 kuruş, Motorin grubunda 97 kuruş fiyat artışı bekleniyor.

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki artışlar benzin, motorin ve LPG fiyatlarına zam sağanağına yolaçtı. Gece yarısı gelen okkalı zammın ardından 28.05.2022 Cumartesi gününden geçerli olmak üzere benzin grubunda 70 kuruş, Motorin grubunda 97 kuruş fiyat artışı bekleniyor. 

Benzin ve motorine zam 
Gece yarısı gelen son zamlar ise bugün pompaya yansımış durumda. Motorinin litresi 1,38 TL benzinin litresi ise 1,43 TL zamlandı. Zamlar sonrası benzin ve motorin fiyatları şöyle oldu: 
İstanbul'da motorin litre fiyatı 23,43 liradan satılıyor.
Benzinin litresi ortalama 24,31 satılıyor.
LPG litre fiyatı ise 11,62 lira seviyesinde satışa sunuluyor.

Petrol fiyatları bugün kaç dolar?
Dün 118 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 114,17 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.17 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,24 düşüşle 113,90 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 113,80 dolardan alıcı buldu. Brent petrolde teknik olarak 114,95 ile 116,07 dolar aralığının direnç, 113,83 ile 112,71 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Bisiklet kazasında köpeğini kaybeden gencin sözleri yüreklere dokundu Bisiklet kazasında köpeğini kaybeden gencin sözleri yüreklere dokundu

Fiyatlardaki hareketlilikte, küresel petrol piyasalarındaki arz daralması endişeleri ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de yaklaşan seyahat sezonuyla artan güçlü talep beklentileri etkili oldu. AB ülkeleri liderlerinin gelecek hafta yapacakları toplantıda Rusya'dan petrol tedarikinin durdurulmasını içeren pakette anlaşacağı beklentilerine yönelik açıklamalar arz daralması endişelerini destekliyor.

Petrolü etkileyen pakette neler var?
AB Komisyonu, ay başında üye ülkelere Rusya'ya yönelik 6'ncı yaptırım paketi taslağını göndermişti. Pakette, Rusya'dan ham petrol tedarikinin 6 ay içinde, rafine ürün tedarikinin de yıl sonuna kadar aşamalı olarak durdurulması yer alıyor. AB Komisyonu, bazı üye ülkelerin karşıt tutumu nedeniyle yaptırım paketi içeriğinde bazı değişiklikler yapmış, Macaristan, Slovakya ve Çekya'ya Rusya'dan petrol ithalatında ek süre tanımıştı. Söz konusu tavizlere rağmen Macaristan hala ikna edilemedi. Son olarak Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Konseyi Başkanı Charles Michel'e yazdığı mektupta, AB'nin Rusya'ya karşı bugüne kadar masaya getirdiği tüm yaptırım tekliflerini kabul ettiğini ama 30-31 Mayıs'taki AB Konseyi'nde gündeme getirilmesi planlanan yeni yaptırım paketini kabul etmeyeceğini belirtti.

Dünyanın ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin'de devam eden Kovid-19 tedbirleri ise fiyatları baskılamayı sürdürüyor. Başkent Pekin ve ülkenin ticaret merkezi Şanghay başta olmak üzere nüfusu yoğun, kritik sanayi ve iş kollarına ev sahipliği yapan büyük şehirlerindeki kısıtlamalar, ekonomi üzerinde etkili oluyor. Buna rağmen, petrol fiyatları küresel piyasalarda son iki ayın en yüksek seviyelerinde seyrediyor.