Üniversite öğrencileri dikkat! Birçok üniversitede yasaklandı! Eğitimciler yeni teknolojiyi tartışıyor... Üniversite öğrencileri dikkat! Birçok üniversitede yasaklandı! Eğitimciler yeni teknolojiyi tartışıyor...

DSÖ'den yapılan açıklamada, COVID-19'a karşı hatırlatma dozu uygulamanın, ortaya çıkan mutasyonlara karşı uygun bir strateji olmadığı ifade edildi. Uzmanlar, "Orijinal aşı bileşiminin tekrarlanan takviye dozlarına dayalı bir aşı stratejisinin uygun veya sürdürülebilir olması olası değildir" dedi.

"Hatırlatma dozu ihtiyacı kalmamalı"

Elde edilen ön verilerin, mevcut aşıların şu anda dünya çapında yayılan COVID-19'un Omicron mutasyonuna yakalanan kişilerde COVID-19 hastalığını önlemede daha az etkili olduğunu gösterdiği, ancak aşıların özellikle şiddetli hastalığa karşı koruma ihtimalinin daha yüksek olduğu vurgulandı. Aşıların insanları yalnızca ağır şekilde hastalanmaya karşı korumakla kalmayıp aynı zamanda enfeksiyon ve bulaşmayı önleyebilecek ve hatırlatıcı doz ihtiyacını azaltmak için yeni aşı geliştirilmesi tavsiye edildi.

Açıklamada, "Ağır hastalık ve ölümün önlenmesinin yanı sıra enfeksiyon ve bulaşmanın önlenmesinde yüksek etkisi olan COVID-19 aşılarına ihtiyaç var" ifadelerine yer verildi.