Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, İmam Halil Konakçı'nın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar nedeniyle soruşturma başlatması, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Oktay Saral'ın tepkisine yol açtı. Konakçı'nın ifadeleriyle ilgili yaşanan bu gelişme, sosyal medyada geniş yankı buldu.

İmam Halil Konakçı'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar, kamuoyunda tartışmalara neden oldu. Bu açıklamalar sonrasında Diyanet İşleri Başkanlığı'nın soruşturma başlatma kararı alması, konunun daha da büyümesine yol açtı. Konakçı'nın ifadelerinin vatan, bayrak ve iman gibi kavramlarla bağdaşmayan unsurlar içerdiğine inanan kesimler, Diyanet'in bu adımını olumlu karşılarken, bazı çevreler ise ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki saldırı girişiminde yaralanan polisler ile görüştü Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki saldırı girişiminde yaralanan polisler ile görüştü

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Üyesi Oktay Saral, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu adımını eleştiren isimlerden biri oldu. Sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan Saral, "Diyanet İşleri Başkanlığı yetkililerine sesleniyorum; Bazı ağzı ve kalbi bozuk insanların ifadelerini şahit tutarak söylemediği sözlerden dolayı imanına, vatanına ve bayrağına meftun olan yüzde yüz yerli Muhterem Halil Konakçı Hocaefendi'ye O'nun imanı gibi kavi bir duruş sergileyerek sahip çıkınız." ifadelerini kullandı.

Saral, açıklamasının devamında, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu tutumuyla Halil Konak'çı hocalarını töhmet altında bırakabileceği uyarısında bulundu. Ülkenin değerleriyle bağdaşmayan kişilere fırsat verilmemesi gerektiğini vurgulayan Saral, "Bozacının şahidi şıracıdır, karnından konuşan ve asla bu ülkenin değerleriyle bağdaşmayan insan namzetlerine yol vermeyin, yoksa arkasını alamazsınız." şeklinde konuştu.