"Paris'ten somut adım bekliyoruz" Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'da PKK sempatizanlarının Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'na yönelik saldırısına ilişkin, “Bu tür saldırıların tekrarlanmaması için Paris'ten gerekli adımları atmasını bekliyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala ile Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Fransa'da PKK sempatizanlarının Türkiye'nin Paris Başkonsolosluğu'na yönelik saldırısına ilişkin şöyle konuştu: "Fransa'nın öncelikle saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce tutuklanması, ele geçirilmesi ve yargı önünde hesap vermesi için gerekeni yapması gerekiyor. Özellikle bu tür saldırıların tekrarlanmaması için geçmişte olduğu gibi PKK iltisaklı kişiler hakkında gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Mal varlıklarının dondurulması ve PKK'ya açıkça destek verenlerle ilgili yasal işlemlerin yapılması gerekiyor. Bu anlamda geçmişte Fransa'nın bazı adımları oldu ama yetersiz olduğunu da görüyoruz. Somut adımlar bekliyoruz."


YPG'Yİ MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI

Çavuşoğlu, Suriye'nin kuzeydoğusu ve batısında rejim kontrolünde olmayan bazı bölgelerdeki ekonomik faaliyetlerin ABD'nin Sezar Yasası yaptırımlarından muaf tutulmasına ilişkin ise "Rejimin kontrol ettiği bölgelere bunu esnetmek istemiyorlar ama rejimin kontrol etmediği, şu andaki bölgeler konusunda ayrımcılık yapıyorlar. Özellikle PKK/YPG'nin ağırlıklı olduğu yerlerde bunu esnetiyorlar. Örneğin terörden arındırdığımız, DEAŞ'tan arındırdığımız bölgeyi kapsıyor ama PKK'dan arındırdığımız Afrin gibi bölgeyi kapsamıyor. Burada PKK'yı, YPG'yi meşrulaştırma çabası görüyoruz. Kimseyle istişare etmeden ve belli saiklerle alınmış bir karardır" diye konuştu.

İhtiyaç, konut, taşıt kredisi faiz oranları değişti! Bankaya başvuran alıyor, resmen duyuruldu... İhtiyaç, konut, taşıt kredisi faiz oranları değişti! Bankaya başvuran alıyor, resmen duyuruldu...

FRANSA'DAN AÇIKLAMA

Bu arada Fransa, Paris'teki saldırıyla ilgili soruşturmayı Terörle Mücadele Biriminin devraldığını açıkladı.