Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından başlatılan uygulama ile evcil kedi ve köpeklere çip taktırmak zorunlu hale getirilmiş, sözkonusu dijital kimliklendirme için gerekli adımları atmayanlara ise 3 bin 642 lira ceza kesileceği bildirilmişti. Şu an devam eden uygulamanın son bulmasına sayılı günler kala evinde yaşayan kedi ve köpeklere çip taktırmak isteyenler, il müdürlükler önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. 

Emeklilikte yaşa takılanlar: EYT sorunu nedir kimleri kapsıyor ? Emeklilikte yaşa takılanlar: EYT sorunu nedir kimleri kapsıyor ?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yazılı olarak yapılan uyarı ise şu şekilde:

‘Kedi, Köpek ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik’ kapsamında evcil hayvanlara çip takma zorunluluğu süresi, 31 Aralık 2022’de bitecek. Kedi, köpek ve gelincik sahipleri, il, ilçe tarım müdürlüklerine ya da yetki verilen kurum, kuruluş, gerçek veya tüzel kişilere ilgili beyannameyle başvuru yaparak, hayvanlarını kayıt altına aldırabilecek. Bu tarihe kadar hayvanlarına çip taktırmayanlara 5199 sayılı kanun kapsamında 3 bin 642 lira para cezası uygulanacak.''