14.10.2019, 11:14

Dershaneler pardon kurslar son sürat...

Tüm dershaneler kapatıldı... Artık dershanelere ihtiyaç kalmadı... MEB, açacağı hafta sonu kurslarıyla bu işin üstesinden gelecek... Ecak, acak..! Sonuç? Fiyasko! millet olarak tez canlıyız. Bir sistemi ortadan kaldırırken, meseleye bütüncül bakmadan hesap yapıyoruz. Hesabın nereden döneceği hususunu süreç içinde ancak görebiliyoruz. Yani, bir sistemi yıkarken, yeni sistemin avantaj ve dezavantajlarını hesaba katmadan yapıyoruz...

Temel liseler açıldı. Birçoğunun bahçesi bile yok. Teras, bahçe olarak kullanılıyor. Bir binanın içinde sığıntı hayatı yaşayan öğrenciler, "tutsak bir eğitime" muhtaç bırakıldılar. Koşacakları, oyun oynayacakları, doğru dürüst oturabilecekleri bir alanları bile yok! 

Bu sistemin yürümeyeceği en başından belliydi. Apar topar oluşturulan bir sistemin, apar topar yıkılacağı aşikardı. 

Bu yazımı okuyup yüksek dozajlı eleştirede bulunacaklar çıkacaktır. Çünkü bu kişiler hayatları boyunca doğru olanı görmelerine rağmen dalkavukluk yapmak için yanlışı desteklemişler. Doğru birdir. Ve her yerde dillendirilmelidir. Türkiye'nin eğitim sisteminin düzelmesi için bunu yapmak bir vazifedir. Eksikleri görüp söyleyeceğiz ki, düzelsin. Aksi halde gördüğümüz eksiklikler büyür ve bir anda eğitim faciasına dönebilir. 

Devlet, tüm bireylerle bir bütündür. Milli meselelerde düşünce ayrımına bakmaksızın herkes birleşir ve bir amaç için mücadele eder. Eğitim de milli bir meseledir. A'dan Z'ye herkesin katkısıyla düzelebilir. Eksiklikleri saklayarak değil, doğruları söyleyerek düzelir. 

Dershane isminin üzeri çizildi, yerine kurs ismi geldi. Her yerde kurs adı altında dershaneler var. Çünkü bu ek gıda gibi temel bir ihtiyaçtır. Okuldaki bilgiler tam doyum sağlamıyor, sağlayamaz da. Yineliyorum bu bir eksiklik değildir. Bu bir ihtiyaçtır. Kurslar temel bir ihtiyaçtır ve denetimli bir sistem dahilinde açılmalıdır. Kaçak göçek işler olacağına resmi bir şekilde yürümesi en mantıklı olanıdır. 

MEB'in buna evidi bir şekilde çözüm üretmesi gerekir.

Gençler alternatif arayışında. Bu alternatifi fırsata çevirmek isteyen bazı güruhlara engel olmak adına kontrollü gidilmesinde fayda olduğunu düşünüyorum. 

Vesselam

Hamza KILIÇASLAN

Yorumlar (4)
Sınıf 9 ay önce
Sınıf öğretmenlerine Cumhurbaşkanı olma yolu açılmalı önündeki engeller kaldırılmalı.)))))))))))))kardeşim sen sınıfınla ilgilen müdür olmak için mi doğdun?
Eğitimin 1. sorunu 657 DMK. iş garantili meslek kimse ferformans göstermiyor herkes şikayetçi ancak aynaya bakmıyor....Performansa dayalı çağdaş bir değerlendirme şart ..yapamayaan ayrılsın ya da kursa alalım....
Hicham el Guerrouj 10 ay önce
'evidi' çözüm ne ola ki? '... kimin, ... kimin bir şey' mi acep?:)
Erdal 10 ay önce
Kesinlikle haklısınız gayey güzel değinmişiniz konuya. Bu arada ivedilikle olacak heralde.
İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın 10 ay önce
Öğretmen yer değiştirme yönetmeliği sil baştan değiştirilmelidir Her öğretmenin rahatlıkla yer değiştirebildiği bir sistem geliştirilmelidir Sınıf öğretmenlerine farklı kurumlarda farklı alan sınavları açılmasını bekliyoruz farklı kurumlarda farklı kadrolar açılmalıdır müfettişlik uzmanlık müsteşarlık müdürlük şube müdürlüğü oda başkanlığı genel başkanlık denetmenlik daire başkanlığı bölge müdürlüğü danışmanlık hakimlik kaymakamlık başdanışmanı başdenetçi gibi sınavlar açılmalıdır öğretmenlere lojman tahsis edilmelidir elektrik su doğalgaz İnternet gıda ücreti bedava olmalıdır 10 yıllık öğretmenlere üniversitede hoca olma imkanı tanınmalıdır il içi ve il dışı atamada sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır öğretmenlere vergi muafiyeti gelsin Eğitim sistemi tamamen değiştirilmelidir Kurumlararası geçiş serbest bırakılmalıdır özel okullara kadrolu atamalar olsun böylelikle öğretmenlerin yer değiştirme sorunu çözülmelidir Eğitimde herşey elektronik ortama aktarılmalıdır Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler dersleri ilkokul 2.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır Din Kültürü ve İngilizce dersleri 1.sınıftan itibaren müfredata konulmalıdır sınıf öğretmenlerinin il içi ve il dışı yer değiştirme sorunu çözülmelidir bunun için sınıf öğretmenlerine branş öğretmenliği hakkı verilmelidir
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Erken bir seçim olmasını ister misiniz?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49