Rehber Öğretmenler Bakan Özer’in sözünü tutmasını istiyor: Ek kontenjan açılmalı… Rehber Öğretmenler Bakan Özer’in sözünü tutmasını istiyor: Ek kontenjan açılmalı…

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, depremden etkilenen illerdeki aile ve yakınlarına ulaşılamayan, korunma ve bakım gereksinimi oluşan çocuklar için koruyucu aile olunabileceğini belirtildi. Depremden etkilenen çocuklar için koruyucu aile olmak isteyen kişiler, e-Devlet üzerinden başvuru yapabilecek.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, koruyucu aile hususu ile ilgili bir dizi açıklamalarda da bulundu.
Koruyucu aile başvurusu nasıl yapılacak?
Aile ve yakınlarına ulaşılamayan çocukların öncelikle Bakanlığa ait kuruluşlara alındığı söylenen açıklamada, çocukların güvenli şekilde bakımlarının sağlandığı ve ailelerine ulaşma çalışmalarının yapıldığı belirtildi.
Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, şu sözler bildirildi:
"Deprem bölgesinde korunma ve bakım ihtiyacı tespit edilen çocukların durumları meslek elemanlarımız tarafından titizlikle değerlendirilmekte, sırada bulunan ve mevcut koruyucu ailelerimizin yanlarına yerleştirme işlemleri sürdürülmektedir. Yeni başvuruda bulunacak koruyucu aile adaylarımız e-Devlet üzerinden veya deprem bölgesinin dışında ikamet ettikleri ilin aile ve sosyal hizmetler il müdürlüklerimize şahsen başvurabilirler. Vatandaşlarımıza çocuklarımız için koruyucu aile olma talepleri konusunda göstermiş oldukları hassasiyet nedeniyle teşekkür ederiz."