Kahramanmaraş merkez üstü depremler sonrasında 11 ilde yıkımlar ve can kayıpları meydana gelmişti. TOKİ 11 ilimizi yeniden ayağa kaldıracak konut projelerinde ilk kazmayı vurmuştu.

Deprem bölgesine inşa edilecek afet konutlarının ödeme koşulları belli oldu.

Deprem bölgelerinde hak sahiplerine yapılacak olan afet konutlarının maliyetine verilecek olup sıfır faiz kredi imkanı ile 20 yıl vade ilk iki yıl ise ödeme yapılmaması düşünülüyor.

 TOKİ tarafından belirlenecek. Konut, iş yeri ve ahırlar için teslimden sonra 2 yıl ödeme istenmeyecek. İş yerleri için yüzde 4 faizle 8 yılda ödeme planı sunulacak. Ödemeler aylık veya yıllık eşit taksitlerle yapılabilecek.

Yıkılan ya da ağır hasarlı konut, iş yeri ve ahır sahiplerine hak tanınacak. Afetzedenin kaç konutu olursa olsun kendisine 1 konut yapılacak. Başka bir ilde hasarsız konutu olanlar hak sahibi olabilecek. Büyükşehirlerde aynı ilçede hasarsız başka konutu olanlar faydalanamayacak.

Mehmet Şimşek neden Kılıçdaroğlu'nun videosunu beğendi? İşte açıklaması... Mehmet Şimşek neden Kılıçdaroğlu'nun videosunu beğendi? İşte açıklaması...

Başvuru; konut, iş yeri ve ahır için ayrı ayrı gerçekleştirilecek. Her ilde açıklanacak 2 aylık süre içerisinde yapılacak. Başvurular belirlenen noktalardan ya da e-Devlet üzerinden alınacak. Sonuçlar mahallinde askıya çıkarılacak, valilik ve il AFAD internet sitelerinde duyurulacak. Hak sahibi kabul edilmeyenlerin 15 günlük itiraz süresi olacak.

Orta hasarlı bişnalar için ise güçlendirme kredileri kullandırılacak,Konut ve ahırların kredi borcu, sonraki 8 yılda faizsiz ödenecek. İş yerlerinde yüzde 4 faizle 3 yılda geri ödeme imkanı sunulacak.

Depremde hasar gören veya yıkılan bina hak sahiplari AFAD resmi sitesinden başvuruda bulunabilecekler.