Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ancak 10 ilimizde yoğun şekilde etkisini gösterip yıkıma sebebiyet veren depremin ardından tüm Türkiye seferber olmuş durumda. Bölgeye yoğun bir yardım seferberliği sürerken bir yandan da yetkili ve gönüllü arama kurtarma görevlileri faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyorlar.

Ancak iki büyük depremin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen bölge beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı açıklamasına göre, 
“Kahramanmaraş'ta gerçekleşen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından an itibarıyla toplam 2.412 deprem meydana gelmiştir.” Denildi. Kandilli Rasathanesi’ninde resmi sosyal medya hesabıTwitter üzerinden paylaştığı veriler bölgenin ne kadar çok saklandığını gözler önüne seriyor.
AFAD’ın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamanın devamında ise,
“Deprem bölgesinde yürütülen çalışmalarda toplam 233.320 personel ile 12.322 araç ve iş makinası görev yapmaktadır.
SAKOM'dan alınan bilgilere göre, saat 15.55 itibarıyla 29.605 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Deprem bölgesindeki 147.934 vatandaşımız diğer illere tahliye edilmiştir.
@TC_Disisleri ile yapılan görüşmeler neticesinde diğer ülkelerden yardım için gelen 9.369 personel afet bölgesine sevk edilmiştir.
70 uçak, 167 Helikopter, 24 Gemi, 45 İHA, 9 Drone bölgede görev yapmaktadır.
@Kizilay ve STK'lar tarafından depremden etkilenen bölgelere 319 seyyar/ mobil mutfak, 86 ikram aracı ve 33 seyyar/mobil fırın 83 Banyo/Çamaşır ünitesi sevk edilmiştir. 

iPhone kullanıcılarına müjde! Resmen kullanıma açıldı... iPhone kullanıcılarına müjde! Resmen kullanıma açıldı...

Bölgedeki vatandaşlarımıza çorba, sıcak yemek, kumanya, ikramlık malzeme ve içecek dağıtılmaktadır. Psikososyal destek hizmetleri için bölgeye 2.552 personel ve 384 araç sevk edilmiştir.” Denildi.