Birçok ulusal TV kanalında deprem ve yer bilimi konusunda bilgi veren, sosyal medya hesaplarında dikkatle takip edilen ve depremlerle ilgili bilgileri ile dikkat çeken, ünlü deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan dün akşam Elazığ'da gözaltına alınmıştır.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın resmi sosyal medya hesabından "İlk iki gün asker inmediği için korumasız kadınlara tecavüz edilmiş"  ifadesi içeren paylaşımı sebebiyle gözaltı emri çıkartılmıştı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yurt dışına çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Serbest bırakılmasının ardından Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Tunceli'ye geldi. 

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan Tunceli'de "Deprem anında ne yapılır?" adlı bir konferans gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, bölgeye yakın olan Bingöl Yedisu'daki fay hattı ile ilgili beklentilerini açıkladı. Ahmet Ercan, Bingöl Yedisu fay hattı kolunun 8 büyüklüğüne kadar deprem üretebileceğini söyledi. 7.7 ve 7.6 depremlerinin olduğu Doğu Anadolu Fay Hattı; Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya'dan geçip Bingöl Yedisu'ya ulaştığını söyledi. Yedisu'da da Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Doğu Anadolu Fay Hattı'nın birleştiğini söyleden Ahmet Ercan, dikkatli olunması yönünde uyardı. 

Fatih Erbakan kararını verdi! Cumhur İttifakı genişliyor mu? Fatih Erbakan kararını verdi! Cumhur İttifakı genişliyor mu?

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: “Gerginlik birikiminin boşalması gerekiyor. Boşaldığı zaman yerde kırık oluşuyor. Doğu Anadolu kırığı, bugünkü Hatay’ın bulunduğu kesimden Osmaniye, Adıyaman’ın kuzeyinden Kahramanmaraş oradan da Malatya, Elazığ’a uzanıyor. Tunceli’ye uğramıyor. Bingöl’den Karlıova’nın bulunduğu yerden Kuzey Anadolu fayı ile kesişiyor. Bu 15 milyon yıl önce oluyor. Bu kaktırma devam ettiği için Doğu Anadolu da bu yükü kaldıramadığından bu kez ikinci bir kırık oluşuyor. Bu da Hakkari’nin bulunduğu yerden Van, Bitlis, Muş ve Varto üzerinden Bingöl, oradan Karlıova, oradan da Erzincan üzerinden Tokat, Amasya’dan Bolu, Bolu üzerinden Adapazarı ve Kuzey Marmara yani İstanbul ve Selanik’e kadar gidiyor. Biz buna Kuzey Anadolu kırığı, diyoruz. Bunun da yaşı 3,5 milyon. Kırık ne kadar yaşlıysa o kadar küçük deprem üretir. Genç olan Kuzey Anadolu kırığı, bizim kuzeyimizde. Orada Kargapazarı kırığı yani Yedisu kolu var ve orası en çekinceli yer. Burası 8’e kadar deprem üretebilir. Kaldı ki 1939’da Erzincan’daki olan depremin 7.9 büyüklüğünde olduğunu biliyorsunuz ve bunun yıkım gücü 11’dir. Bu deprem, yaklaşık 33 bin kişiyi kara kış gününde, kimisini dondurarak kimisini de sobalardan çıkan yangınla yakarak canlarını almıştır.” dedi.