Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen sıfır atık hedefli Depozito İade Sistemi, 1 Ocak 2025'te hayata geçirilecek. Bu sistemle, su, soda, kola, meyve suyu ve bira gibi içeceklerin cam, plastik ve metal şişeleri geri dönüşüm konteynerlerine atılacak ve her şişe için 25 kuruş ödeme yapılacak.

Sıfır Atık Hedefine Büyük Adım

Depozito İade Sistemi, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın sıfır atık projesinin önemli bir parçası olarak devreye girecek. Bakanlık tarafından yürütülen bu proje, çevre koruma ve geri dönüşüm konusundaki en kritik adımlardan biri olacak.

Nasıl Çalışacak?

Vatandaşlar, cam, plastik ve metal içecek ambalajlarını büfe, bakkal ve marketlerde bulunan geri dönüşüm konteynerlerine atarak her bir şişe için 25 kuruş alacak. Türkiye Emlak Katılım Bankası altyapısı üzerinden her vatandaş için e-cüzdan açılacak ve geri dönüşüme atılan her şişe için 25 kuruş bu e-cüzdana eklenecek. Biriken paralar alışverişlerde kullanılabilecek.

İslam Memiş Yatırımcıyı Uyardı: "Böyle Yapan Varını Yoğunu Kaybedecek" İslam Memiş Yatırımcıyı Uyardı: "Böyle Yapan Varını Yoğunu Kaybedecek"

Sistem 1 Ocak 2025’te Devreye Girecek

Depozito Yönetim Sistemi (DYS), Türkiye Çevre Ajansı'nın yönetiminde 1 Ocak 2025'te başlayacak. Daha önce 1 Ocak 2021'de başlaması planlanan ancak hazırlık süreci uzayan sistem, 100 mililitre ile 3 litre arasında yer alan tek kullanımlık içecek ambalajları için geçerli olacak.

5 Bin Noktada Geri Alım Sistemi

2025 yılı içinde tüm il ve ilçelerde 5 bin noktada geri alım sistemi kurulacak. Depozito iade makineleri öncelikli olarak belediyeler, millet bahçeleri ve üniversitelere yerleştirilecek. Yıl boyunca sistem, zincir marketler, alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafeteryalara yaygınlaştırılacak.