Depremin büyüklüğü 7,7 olarak revize edildi Depremin büyüklüğü 7,7 olarak revize edildi

Geçtiğimiz günlerde özel bir televizyon kanalına konuk olan Altılı Masa üyesi Davutoğlu, iktidara gelindiği durumda Cumhurbaşkanı kim olursa olsun Cumhurbaşkanının yanında 6 parti başkanının imza ve karar yetkisinin olacağını, bu duruma uyulmadığı halde ise ülkede kriz çıkacağını açıklaması üzerine sözleri bir anda gündeme oturmuş eleştirileri de beraberinde getirmişti. Gelen eleştiriler üzerine bugün konuk olduğu programda önemli açıklamalarda bulundu.

 Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun bugünkü açıklamalarından satırbaşları ise şu şekilde:

"Şunu net olarak ifade edeyim, biz Cumhurbaşkanını yalnız bırakmayacağız. O makamı en iyi şekilde temsil eden adayı hep beraber bulacağız ve arkasında duracağız. İmzadan kastım da Cumhurbaşkanlığı kabinesi aynı Bakanlar Kurulu gibi karar alırken kurumsal aklı harekete geçirecek. Bu, Cumhurbaşkanı üzerinde bir vesayet oluşturulacak anlamına gelmez. Bizim tanımladığımız sistemde asla Cumhurbaşkanına bir vesayet söz konusu değil. Cumhurbaşkanımız en önde olacak, içerde ve dışarda başı dik olacak. Demokrasi bir denge ve denetleme mekanizması, Cumhurbaşkanını bu mekanizma ile Meclis kontrol eder. Bir kriz çıkacağından değil, çıkmayacak. Bu günkü yönetimin yaşadığı krizleri görmeyenler bizim ileride olabilecek muhayyel bir krizimiz üzerinden iklim oluşturmaya çalışıyorlar, bu psikolojik bir operasyon. Seçtiğimiz 13. Cumhurbaşkanımızın arkasında hem yetki hem sorumluluklarla dimdik duracağız. Asla düşük profilli bir Cumhurbaşkanı olamaz, her şeyden önce biz reddederiz. Cumhurbaşkanının yüksek profilli olması için bütün liderler onun yanında omuz omuza duracağız "

Partisinin oy oranlarına yönelik gelen eleştirilere de şu sözlerle yanıt verdi,  ''Daha iktidara gelmemiş insanların omuz omuza verdikleri bir masada ve trol çetelerinin hedefi haline gelmiş bir başbakana, 'senin oy oranın nedir?' diye sorana ben nezaketsiz derim. Türk siyasetini bilmiyorsun derim. İnsanların toplum nezdindeki itibarını bilmiyorsun derim. Çünkü gerçekten çok rencide edici bir şey. Daha biz yeni partiyiz. Oy oranımız çıktığında görürsünüz. Bırakalım siyaseti bu çok bilmişlere, şunun oy oranı bu desin. Mesela bizzat çıkalım masadan madem o zaman. Saadet Partisi'nin de oy oranına bakılsın. Demokrat Parti'nin de bakılsın. Ayrılalım, seçim mi kazanacaksınız?"