Hazine ve Maliye ile Adalet Bakanlıkları harekete geçti. Dar gelirliyi koruyacak düzenleme de sona geldi, icra ve haciz sorununu çözmek üzere hazırlanan paketin detayları netleşiyor.

Hükümetin dar gelirliye destek için hazırladığı yeni paketle bi6 milyon kişinin 30 milyar liralık borcu silinecek. Yaklaşık 5 milyon ailenin 2 bin liraya kadar olan elektrik, su ve doğal gaz borçları icradan düşülecek. Düzenleme 15 Ağustos'tan önceki borçları kapsayacak.


30 MİLYAR LİRALIK BORCA TASFİYE

TRT Haber'in haberine göre, düzenleme ile 6 milyon kişinin 30 milyar liralık borcu tasfiye edilecek.

Elektrik, doğal gaz, su gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklanan borçların bir kısmını devlet karşılayacak. 2 bin liraya kadar olan borç silinecek, icradan düşecek.

Şirketler, icraya verdikleri alacaklarını muhasebe kayıtlarında gider olarak gösterecek ve vergiden düşecek. Böylece bu kapsamdaki vatandaşların borcu kamu maliyesinden karşılanmış olacak.

ALACAKLAR VERGİDEN DÜŞÜRÜLECEK

Varlık yönetim şirketlerine olan 2 bin 500 liranın altındaki borçlar da silinecek. Düzenlemeden faydalanmak için icra işleminin başlamış olması şartı aranacak. Borcu olan ancak icra işlemi başlamayanlar paket kapsamında olmayacak.
Silinecek borçlar için belli bir tarih belirlenecek.


İlk çalışmalara göre 15 Ağustos öncesi borçların silinmesi planlanıyor. Yasal düzenleme Meclis görüşmelerinin ardından hayata geçirilecek. Yasa çıktıktan sonra ya da önce herhangi bir başvuru yapılmasına gerek olmayacak.

DEVLET KİMLERİN BORCUNU ÜSTLENECEK?

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CNN Türk muhabiri Duygu Ayaz Bayram şu ifadeleri kullandı: "6 milyon dar gelirlinin 9 milyon dosyası için hükümet hareket geçti. Çalışmanın detayları netleşti diyebiliriz. 15 Ağustos öncesi borçların silinmesi planlanıyor. Peki şartlar ne olacak?

Düzenlemeden faydalanmak için icra işleminin başlamış olması şartı gerekiyor. Borcu olan icra işlemi başlayan düzenleme kapsamına alınmayacak.

Silinecek borçlar bireysel borçları kapsayacak. Paket iki aşamada olacak. İlk aşamada 2 bin liraya kadar elektrik, su doğal gaz gibi temel ihtiyaçlara ait sözleşmelerden kaynaklı borçları devlet üstlenecek. Paketin ikinci ayağında ise takibi varlık yönetim şirketleri tarafından yapılan icradaki borçlar üzerinden olacak. 1 milyon vatandaşı varlık şirketine yönlendirilmiş 2.500 liraya kadar olan icra takibi borçlarını devlet üstlenecek.

Düzenlemenin 1 Ekim’de TBMM açıldıktan sonra Meclis’e gönderilmesi ile yasalaşmasını bekliyoruz.

Öğretmenler Kendilerine Yapılacak Nakdi Yardımı Kabul Etmeyip Bunun Yerine Okul Yapılsın Dediler Öğretmenler Kendilerine Yapılacak Nakdi Yardımı Kabul Etmeyip Bunun Yerine Okul Yapılsın Dediler


HANGİ BORÇLARI KAPSIYOR, NE KADARLIK KISMI ÖDENECEK?

Beykent Üni. Rektörü Prof. Murat Ferman ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Aslında bu tür çalışmaların sinyali haftalar evvel verilmiş değişik bakanlıkların ortak koordinesiyle bugüne getirilmiştir. Nitekim sayın Bakan Sosyal medyadan yaptığı açıklamada 27 Temmuz’dan beri sürdürülen çalışmanın sonuçlandırıldığını söyledi.

Hiç şüphesiz Ekim ayının başını yani TBMM’nin yasama dönemine geçmesini bekleyeceğiz. 15 Ağustos’un bir vade olduğu anlaşılıyor. Evvelinde yasal takibe düşmüş belli tutardaki borçların silinerek ya da üstlenerek kamu adına ortak bir havuzdan karşılanma ile bu stresli durumun giderilmesi amaçlanıyor.

Pandemi döneminden sonra birçok sıkıntılar baş gösterdi. Hükümetler farklı teşvikler sundu. ABD’de kelle başına ödeme denilen vatandaşlara kişi başına ödeme yapıldı. İngiltere farklı uygulamalar yaptı. Türkiye’deki destekler de belgelendirilerek yapıldı.

İcra mekanizmasından ümit edilen fonksiyon da yürütülemiyor. 2 ayrı koldan 1.’si enerji veya diğer tüketim unsurlarına bağlı olarak 2 bin liraya kadar icra takibi borçları üstleniyor. İkincisi varlık yönetim şirketlerinin takibine düşmüş 2 bin 500 liraya kadar borçlar ilgili kurum TMSF ile TMSF tarafından üstlenecek.