Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'de faaliyet gösteren bazı düşünce kuruluşları temsilcileriyle düzenlenen yuvarlak masa toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda Türkiye'nin "Türkiye Yüzyılı" vizyonuna vurgu yapan Erdoğan, ülkenin küresel ve bölgesel sorunlara çözüm getirme, barışı tesis etme ve uluslararası sistemi daha adil bir hale getirme hedefleri doğrultusunda çalıştığını ifade etti.

Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşının adil bir barışla sonuçlanması için çaba gösterdiklerini ve tüm çatışma alanlarında kalıcı barışın sağlanması amacıyla diplomatik çözüm yollarına öncelik verdiklerini belirtti. Ayrıca Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile ilişkilerini canlandırma fırsatına işaret ederek, bu konuda AB'nin tutumunun kritik öneme sahip olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Türkiye-ABD ilişkilerinin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve ABD Başkanı Joe Biden ile iki ülke arasındaki sorunların çoğunun çözüme kavuşturulduğunu ve pozitif gündemle ilişkilerin artırılmasına yönelik kararlar alındığını açıkladı.

Terörle mücadelede de önemli bir vurgu yapan Erdoğan, PKK, FETÖ, DEAŞ gibi terör örgütleriyle ayrım yapmaksızın mücadele edilmesi gerektiğini ve Suriyeli sığınmacıların onurlu bir şekilde ülkelerine geri dönüşlerinin desteklenmesi gerektiğini ifade etti. Ayrıca uluslararası sistemin daha adil ve kurallara dayalı bir şekilde reforme edilmesi gerektiğini vurguladı.

Polat Çiftinin Avukatlarından 'Linçi Bırakın' Çağrısı: "Suçları Yok" Polat Çiftinin Avukatlarından 'Linçi Bırakın' Çağrısı: "Suçları Yok"

Erdoğan, son dönemde artan İslam düşmanlığı, ırkçılık ve kutsallara yönelik saldırılara da dikkat çekti ve ifade özgürlüğü adı altında bu tür saldırılara karşı tepki gösterilmesi gerektiğini belirtti. Bu çirkin olaylara karşı uluslararası toplumu duyarlı olmaya çağırdı.