Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin başkenti Washington'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. NATO'nun kuruluşunun 75. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen zirveye katılacak olan Erdoğan, Türkiye'nin NATO'daki kritik rolüne ve uluslararası meselelerdeki duruşuna dikkat çekti.

Erdoğan'ın Açıklamalarından Öne Çıkanlar:

"Artan Terör Tehlikesine Dikkat Çekeceğiz"

Öğretmenlik Meslek Kanunu Ne Zaman Çıkacak? Öğretmenlik Meslek Kanunu Ne Zaman Çıkacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede NATO'nun savunma yapılanmasını güçlendirmek amacıyla istişarelerde bulunacaklarını belirtti. Artan terör tehlikesine dikkat çekeceklerini ifade eden Erdoğan, NATO'nun bu konuda daha fazla gayret göstermesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Ukrayna'daki savaşın NATO'nun tarafı haline getirilmemesi için Türkiye'nin ilkeli duruşunu sürdüreceğini belirtti.

"Gazze'deki Katliamları Gündeme Taşıyacağız"

Erdoğan, Gazze'deki katliamları NATO zirvesinde gündeme getireceğini söyledi. İsrail'in Gazze'deki saldırılarına karşı uluslararası camianın yetersiz kaldığını belirten Erdoğan, bu konuyu ikili görüşmelerde de ele alacağını ifade etti.

KKTC'nin Durumu ve Türk Devletleriyle İlişkiler

KKTC'nin, Türk devletlerinin tam üyesi konumunda olduğunu belirten Erdoğan, bu durumu daha da güçlendirmek için çalıştıklarını söyledi. Azerbaycan başta olmak üzere, Türk devletlerinin de aynı yaklaşıma sahip olduğunu vurguladı.

"NATO'nun İlk 5 Ülkesinden Biriyiz"

Erdoğan, Türkiye'nin NATO'nun misyonlarına ve harekatlarına en fazla katkı sağlayan ilk 5 ülkeden biri olduğunu belirtti. Türkiye'nin mali destek ve güç katma noktasında NATO'daki konumunun çok güçlü olduğunu vurgulayan Erdoğan, yeni genel sekreterin seçilmesinde Türkiye'nin üst düzeyde rol oynadığını ifade etti.

NATO Zirvesi ve Liderlerle Görüşmeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında NATO liderleriyle çeşitli ikili görüşmeler gerçekleştirecek. ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da vereceği akşam yemeğine katılacak olan Erdoğan, NATO-Ukrayna Konseyi toplantısında da yer alacak.

NATO'nun 75. Kuruluş Yıl Dönümü Zirvesi

NATO'nun 75. kuruluş yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen zirvede, ittifak üyeleri güvenlik konusunu ele alacak. Soğuk savaştan bu yana dünyanın en büyük güvenlik sınamalarından geçtiği bu dönemde, üye ülkeler savunma tedbirlerini görüşecek.

"Terörle Mücadele Konusunda Atılan Adımlar Gündemde Olacak"

İletişim Başkanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, zirvede ittifak coğrafyasına yönelik meydan okumalar ve riskler karşısında NATO'nun caydırıcılık ve savunma alanındaki gayretleri ile Ukrayna'daki durumun ele alınacağı belirtildi. Terörle mücadele konusunda atılan adımların da zirve gündeminde yer alacağı vurgulandı.

"Bazı Devlet Başkanlarıyla İkili Görüşmeler Gerçekleştirilecek"

Ayrıca, NATO'nun Asya-Pasifik bölgesindeki ortakları Avustralya, Japonya, Güney Kore ve Yeni Zelanda'nın liderleri, Ukrayna Devlet Başkanı ve Avrupa Birliği temsilcilerinin de zirveye katılacağı belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, zirve marjında bazı devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor.