Erdoğan, "Gaziantep ve Mardin'de meydana gelen kazalar, tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır, failler hakkında gereken işlemler yapılacaktır" dedi. "Bütçe disiplininden asla taviz vermeyeceğiz" diyen Erdoğan, "Vatandaşlarımızı TL mevduatına dönmeye davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Beştepe'de toplandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleşen toplantıda son günlerde meydana gelen Trafik kazaları, Rusya-Ukrayna Savaşı ile ekonomideki gelişmeler ele alındı. Toplantı sonrası kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Süt krizi kapıda Süt krizi kapıda

GAZİANTEP VE MARDİN'DEKİ KAZALAR

Sözlerime Gaziantep ve Mardin'de meydana gelen kazalarda hayatını kaybedenlere başsağlığı dileyerek başlamak istiyorum. Kazalar tüm boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Soruşturmalar neticesinde, failler hakkındaki işlemler yapılacaktır. Benzer kazaların yaşanmaması için her alanda gerekli tedbirleri belirleyerek hayata geçireceğiz. Bu meselenin üstesinden gelmeye kararlıyız. 

Son kabineden bu yana pek çok çalışma gerçekleştirdik. YAŞ toplantısında terfileri karara bağladık. Ardından görevlendirmelerimizi yaptık. Yeni rütbe ve görevleriyle hizmetlerde bulunacak subaylarımıza başarılar diliyoruz. Bizleri bağrına basan vatandaşlarımızla hasbihal dışında yüzlerce eserin toplu açılışını gerçekleştirdik. 8 Ağustos'ta büyükelçilerimizle bir ufuk turu yaptık. Aynı gün akşam Muharrem orucunu açtık. Türkiye'nin ayrılmaz parçası olarak gördüğümüz canlarımızla ortak değerlerimize odaklı çalışmalar yürüteceğiz. Abdülhamit Han sondaj gemimizi görev yerine uğurladık. Akdeniz'deki haklarımızı savunma irademizin sembolüdür. Akkuyu'daki nükleer santrale giderek incelemelerde bulunduk. Aynı gün Konya'daki İslami Oyunları'nın açılışını yaptık.


 


10 Ağustos'ta Arnavutluk Başbakanı ile bir araya geldik. İnşallah eylülün ilk haftası Balkan turuna çıkacağız. Türkiye'nin sınırlı su kaynaklarını verimli kullanmak için baraj inşasına önem veriyoruz. 605 hidroelektrik santrali ile önemli mesafeler kat ettik. Bu bakımdan ülkemizi dünyada 9.sıraya yükselttik. İstanbul Medeniyet Üniversitemizin yeni kütüphanesinin açılışını yaparken, kapsamlı bir değerlendirme yaptık. Külliye içindeki Millet Kütüphanemizin prestiji bize doğru yolda gittiğimizi gösteriyor.

"AMACIMIZ PUTİN VE ZELENSKİ'Yİ BİR ARAYA GETİRMEK"

Nevşehir'de Hacıbektaş Veli anma programında tevhidi canlarla paylaştık. Malezya Kralı'nın 16 Ağustos'taki resmi ziyaretini tarihi bir dönüm noktası olarak değerlendiriyorum. Dün akşam da ailece İstanbul'da bir arada olduk. Rusya-Ukrayna savaşı etkileriyle devam ediyor. Türkiye olarak önüne geçmek ve barışla sonuçlanması için gayret gösterdiğimize herkes şahittir. Sadece Ukrayna tahılının dünyaya gönderilmesi insanlık için kritik gelişmedir. Ülkemizin sergilediği yaklaşımın, önümüzdeki günlerde de diğer alanlarda da tahvil edilmesi için gayretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Putin ile gelişmeleri enine boyuna görüşme imkanı bulmuştuk. Ukrayna'ya giderek benzer görüşmeyi Zelenski ile yaptık. Amacımız uzak olmayan bir tarihte Putin ile Zelenski'yi ülkemizde bir araya getirerek krizi çözecek yolu açmaktır.