Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, son depremin maliyeti nedeniyle bütçe kısıtlamalarının yaşandığına dair ekonomi kurmaylarının uyarılarına cevap olarak, "Başka alanlardan tasarruf yapın, emeklilere odaklanın" dediği öğrenildi. Erdoğan'ın emeklilerin yaşam standartlarını yükseltecek bir adım atılması talimatını verdiği belirtildi.

Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret eden şahsın tutuklanmasına CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan "sert tepki" Atatürk'ün manevi şahsiyetine hakaret eden şahsın tutuklanmasına CHP Lideri Kılıçdaroğlu'ndan "sert tepki"

Edinilen bilgilere göre, depremin yarattığı mali zorluklar nedeniyle bütçe imkanlarının sınırlı olduğu dile getirilmiş, bunun üzerine Erdoğan'ın ekonomi danışmanlarına, mevcut harcama kalemlerinde tasarruf yapılması ve bu tasarrufların emeklilere yönlendirilmesi çağrısında bulunduğu ifade edildi. Maliye ve Hazine Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın, emeklilere yönelik iyileştirmeler için olası etkileri değerlendirdiği bir analiz çalışması yürüttüğü bildirildi.

Ülke genelinde 15 milyondan fazla emeklinin bulunduğu göz önüne alındığında, yapılacak maaş artışlarının bütçeye potansiyel maliyetinin yüksek olacağı belirtiliyor. Bu çerçevede, bütçenin hangi kalemlerinden kesinti yapılması gerektiği konusunda bir rapor hazırlandığı ve bu kesintilerin nasıl gerçekleştirilebileceğinin değerlendirildiği aktarıldı.