Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kabine toplantısı bugün gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 6 Şubat'ta Meydana gelen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli 7.7 ve Elbistan Merkezli 7.6'lık depremlerde hayatını kaybeden insan sayısını ve şu anadar yapılan çalışmaları açıklıyor... 

46 bin 104 vatandaş hayatını kaybetti

"Kahramanmaraş merkezli depremlerde 46 bin 104 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Depremin ilk anından itibaren devlet olarak tüm imkanlarımızı bölgeye seferber ettik. Bakanlarımız deprem bölgesi alanlarına defarlarca giderek, kendi sorumluluk alanlarıyla ilgili eksiklikleri tamamlarken vatandaşlarımızın yanındaydı."

271 bin kamu görevlisi deprem bölgesinde hizmet veriyor

"Toplamda 35 bin kişiyle dünyada eşi benzeri görülmemiş bir arama-kurtarma birimlerini devreye soktuk. 271 bin kamu görevlisi ve gönüllümüz vazife üstlendi. Yarım milyon insan depremzedelerin yardımına koştu. Önceliğimizi arama-kurtarma çalışmalarına verdik. İdeal bir arama kurtarma kişinin 80 kişiden en az da 20 kişiden oluşması gerekiyordu. Yıkılan bina sayısı toplam arama-kurtarma ekip sayısı kadardı. Buna rağmen ekiplerimiz çalıştı çabaladı. Neredeyse depremin 10. gününde arama-kurtarma çalışmalarını tamamladık.

Deprem bölgesinde yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı bina sayısı 230 bini buralardaki bağımsız bölüm sayısı da 645 bini buluyor."

Bakan Özer Açıkladı! 27 Mart'ta Deprem Bölgesi'ndeki 4 İldeki Bazı İlçelerde Eğitim Başlıyor! O İlçeler Hangileri? Bakan Özer Açıkladı! 27 Mart'ta Deprem Bölgesi'ndeki 4 İldeki Bazı İlçelerde Eğitim Başlıyor! O İlçeler Hangileri?

800 bin vatandaş deprem bölgesinden ayrılıp köylere yerleşti

"Evi hasarsız ve az hasarlı olan vatandaşlarımız da artçılar ve yaşadıklarının kaygısıyla evlerine giremiyor. Bölgedeki 800 bin kişi ise bölgeden ayrılarak köylerinde kalıyor.

Konteyner kentlerin kurulumuna hız verdik. Konteyner kentleri yoluyla, alt yapısıyla kuruyoruz. Bu da haliyle biraz zaman alıyor. Barınma sorunu yanında şehirlerimizin ticari faaliyetlerini ayağa kaldırmaya önem veriyoruz."

3 bin konteynerdan oluşan çarşılar bölgede kuruluyor

"Yıkılan ve kullanılamaz iş yerleri için de mobil çözümler üretiyoruz. 3 bin konteynerden oluşan çarşılar kuruyoruz."