Ticaret Bakanlığından Yeni Karar: Konut İlanları Tek Adreste Toplanıyor! Ticaret Bakanlığından Yeni Karar: Konut İlanları Tek Adreste Toplanıyor!

Erdoğan, Türkiye'nin mevcut seçim sistemi üzerine eleştirilerini dile getirdi. 50+1 barajının partileri yanlış stratejilere yönlendirdiğini belirterek, bu sistemin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, en çok oyu alan adayın kazanacağı bir sistem önerisiyle, seçim süreçlerinin daha şeffaf ve anlaşılır olacağını dile getird..

İsrail ve Netanyahu Eleştirisi

Erdoğan, İsrail ile ilgili düşüncelerini de paylaştı. Özellikle Benjamin Netanyahu'nun liderliğinin İsrail için olumsuz sonuçlar doğurduğunu belirten Cumhurbaşkanı, İsrail'in nükleer silahlarının uluslararası denetim altına alınması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuda uluslararası topluma ciddi çağrılar yaparak, bölgesel ve küresel güvenlik açısından önemli adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

50+1'in Kaldırılması

SORU:

Yeni ve sivil anayasa vurgusu yapıyorsunuz. Meclis aritmetiği eğer referandum sınırlarında olursa yerel seçimde örneğin vatandaşın önüne bir de referandum sandığı gelme ihtimali var mı? Ayrıca geride kalan seçimler öncesinde bir yayın sırasında size '50+1 değişir mi?' diye sormuştum. Siz de değişmesinden yana olduğunuzu ifade etmiştiniz. Hala aynı fikirde misiniz?

"50+1 şartının değişmesi konusunda aynı fikirdeyim, isabetli olur. Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla “en fazla oyu alan aday seçilir” denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır. Diğer yandan Mevcut anayasamızın satır aralarında darbeci zihniyetin ruhunun dolaşıyor olması bizleri en çok rahatsız eden konu. Ayrıca dünya 1980’li yıllardan bugüne çok değişti. Bu değişiklikler anayasa metnine yansıtılmaya çalışılsa da bu anayasamızın metinsel bütünlüğünü yok etti. Yeni, sivil, kapsayıcı ve çağın gerekliliklerine tam uyumlu bir anayasayı Türkiye’ye kazandırmak, ulaşmayı arzu ettiğimiz en önemli hedeflerimizden biri. Meclis’te yeni anayasa çalışmalarına birkaç defa başladık ancak muhalefetin engellemeleri, verdiği sözleri yerine getirmemesi nedeniyle hep yarım kaldı. Biz verdiğimiz sözün arkasındayız, milletimizi hak ettiği sivil anayasaya kavuşturacağız."