Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde düzenlenen "Kütüphane Söyleşileri" programında, Türkiye'nin farklı illerinden gelen gençlerle bir araya geldi.

Cumhurbaşkan Erdoğan o anları sosyal medya hesabından, "Gençlerimizle gerçekleştirdiğimiz Kütüphane Söyleşilerimizde NATO'nun genişlemesiyle ilgili meseleleri etraflıca ele aldık. Yaklaşımımızı açık yüreklilikle gençlerimize de izah ettim…" notuyla paylaştı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ: HAYIR DİYECEĞİZ

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya başvuru süreciyle ilgili konuşan Erdoğan, "Bunlar terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar. NATO'ya Finlandiya ve İsveç'in girmesine hayır diyeceğiz. İsveç tam bir terör yuvasıdır." ifadelerini kullandı.


"YUNANİSTAN NATO ÜYESİ OLDU DA NE OLDU?"

Cumhurbaşkan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"NATO ile ilgili adımda, malum bu İsveç, Finlandiya bizdeki terör odaklarını kendi ülkelerinde barındıranlar ve PKK'ya YPG'ye bu denli ülkelerinde ev sahipliği yapacaklar, paçavralarını her yere asacaklar…

Kendilerine de söyledik NATO bir güvenlik teşkilatıdır. Böyle bir teşkilatta terör örgütlerinin olması kabul edilemez. Geçmişte girenler girdi. Bunun içinde Almanya'sı var Fransa'sı var… Yunanistan ve Fransa zaten girip çıkmıştı. Ama maalesef o dönemin Türkiye'deki yönetimi bunların önünü açtı ve bunlar tekrar NATO'ya geri döndüler. Geri döndüler de ne oldu? Örneğin, Dedeağaç'ta ABD üs kurdu. FETÖ terör örgütü Yunanistan üzerinden Avrupa'ya seyahat ediyor. Kendilerine vermiş olduğumuz teröristlerin isim listesini görmezden geliyor.


"İSVEÇ TAM BİR TERÖR YUVASI"

Bunları hala korumaya devam ediyor. 'Talepleriniz neden bilelim ona göre İsveç ve Finlandiya'ya bunu iletelim' diyorlar. Biz bir sokulduğumuz delikten bir daha sokulmayı düşünmüyoruz. Yunanistan'da bunu yaşadık. Biliyoruz ki İsveç de Finlandiya da bize aynı numarayı çekecekler. Niye böyle bir gaflete düşelim ki? Hele hele İsveç, tam bir terör odağı, terör yuvasıdır. Bunlar bize silah noktasında yaptırım da uyguladı. Yunanistan, Batı'ya 400 milyar avro borcu var. Hala Batı bunlara silah desteğini de veriyor.

Bunlar, ABD'nin üs kurmasına müsaade ediyor. Bir taraftan bizimle görüşmelerinde 'Biz sizinle aramızdaki münasebetleri geliştirmek istiyoruz.' diyorlar. Bunu derken kalkıp, 'Kıbrıs'ta iki devletli çözüme olumlu bakmıyoruz' diyorsun. Senin olumlu bakmadığın şeye bizim olumlu bakacağımızı kim sana söylüyor?

"HAYIR DİYECEĞİZ"

Geçmişte bu delikten bu ülke bir kez sokuldu. Ama tekrar biz bir daha bu delikten sokulmayı kesinlikle istemiyoruz. Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesine 'hayır' diyeceğiz.

"DENGE POLİTİKASI GÜDÜYORUZ"

Ukrayna Rusya ilişkilerine de değinen Erdoğan "Gerek Rusya gerek Ukrayna'yla ilgili denge politikası güdüyoruz. Ve bu denge politikasında ne Sayın Putin'le ne Zelenski ile bağları koparıp atmaya asla niyetim yok. Sayın Putin ile de Zelenski ile de telefon diplomasimi sürdürüyorum. Özel temsilcimi onlara gönderdim, gönderiyorum. Bundan sonraki süreçte de yine aynı şekilde bunu devam ettireceğiz. Çünkü yeni bir dünya savaşının çıkmasının ne bölgemize ne dünyaya hiçbir faydası yok. Şu anda Ukrayna'dan olan göç ortada. Öbür tarafta bu işin Rusya'ya, Ukrayna'ya olan maliyetleri ortada.


Tabii bir taraftan da bizim her 2 tarafla değişik bağlarımız var. Bugün Rusya ile nükleer enerjide bir adımımız var. Yani önümüzdeki yıl içinde inşallah Akkuyu Nükleer Santrali'ni bitirip açacağız. Bizim için çok çok ciddi bir kaynak. Öbür taraftan Ukrayna ile ilgili adımlarımız var. Yine Rusya ile, bizim şu anda kullandığımız doğal gazın yüzde 50'sini temin ediyoruz. Bunlar bizim için stratejik önemde münasebetlerdir. Ve bu münasebetlerimizi kesip atamayız. Ukrayna ile bu gıda alanında, hububat alanlarında birçok şu anda ortaklıklarımız var. Bunları da aynı şekilde devam ettiriyoruz. Ve bölgede bir istikrar unsuru olacak bir devlet varsa bu da Türkiye'dir. Bunu korumak durumundayız" ifadelerini kullandı.

ATATÜRK HAVALİMANI'NA MİLLET BAHÇESİ

İlk ağacımızı 29 Mayıs'ta toprakla buluşturacağız. Millet Bahçesi herkesi mutlu edecek. Oyun parkları, kültürel merkezlerle orası çok ciddi bir güç devşirecek. Bu millet bahçesi ile ağacıyla yeşiliyle orası çok güzel bir yer oalcak. Yanında da şehri hatsnaesi var. Şehir hastanesi ile iç içe olacak. Bir tarafta 1006 odalı şehir hastanesi, yanında millet bahçesi... Burada gayet güzel bir proje hayata geçecek. Şimdiden ben oranın bitmiş halini görebiliyorum.