Gaziantep’te son günlerde ishal, kusma, yüksek ateş ve mide bulantısı şikayetiyle hastaneye kaldırılan çocuklarda ‘rotavirüs’ tespit edildi. Artan vakalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Ali Ayas aileleri rota virüsü salgınına karşı uyararak aşı yaptırın çağrısında bulundu. Hastalığın en büyük belirtilerinin tekrarlayan kusma ve ishal olduğunu belirtti.

Çocuklarda görülen rotavirüs son günlerde Gaziantep’te artış gösterdi. Onlarca çocuk ishal, kusma, yüksek ateş ve mide bulantısı şikayeti ile hastanelere kaldırıldı. Artan vakaları değerlendiren Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Ayas Kendisini ishal ve kusma ile gösteren rota virüsünün bulaşıcı olduğuna dikkat çekti. Ayas hastalığın tedavi edilmediğinde ‘ölüme’ yol açabileceğini söyleyerek, aileleri uyardı.

Türkiye çip üretmeye hazırlanıyor: Ankara'da yer ayrıldı Türkiye çip üretmeye hazırlanıyor: Ankara'da yer ayrıldı

Hastanelerine son bir ayda çok sayıda çocuk hasta geldiğine dikkat çeken Ayas, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi:


“Rota virüsü, 5 yaş altı çocuklarda ve küçük bebeklerde yüksek ateş, ishal, kusma ile seyreden, bazen ağır ishal tablosuna yol açan bir hastalıktır. Bütün dünya coğrafyasında görülmekle birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın seyredilmekte, yüksek yatış oranları nedeniyle ileri düzeyde iş ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Gelişmiş ülkelerin çoğu rota aşısını ulusal aşı programına dahil etmesi nedeniyle rota riskini oldukça azaltmışlardır.”

Ciddi sağlık sorunlarına neden olan rota virüsünden korunmak için hijyene dikkat etmenin yanı sıra aşı ile de tedbir alınabileceğini söyleyen Ayas “Rota virüsü, bu hastalığı taşıyanların dışkıları ile bulaşmış su ve gıdalarla toplum içinde kolayca yayılma gösterir. Bu nedenle el yıkama alışkanlığı, temiz su ve gıda ve hijyen çok önemlidir” dedi.


En yaygın belirti kusma ve ishal
Rota virüsünün neden olduğu hastalığın kuluçka süresinin 1-3 gün arasında olduğunu dile getiren Dr. Ayas “Bu süre sonunda, çocukta hafif ateş ve kusma ardından ise karın ağrısı ve ishal başlıyor. Hasta bebek ve çocuklarda virüs temasından 1-3 gün sonra belirtiler görülmeye başlar. Hastaların yüzde 80- yüzde 90’ında yüksek ateş ve kusma ilk belirtilerdir.1-2 içinde, günde 3-10 defa oluşan ishal eşlik eder. Ayrıca rota geçiren bebek ve çocuklarda halsizlik, bitkinlik, ağız kuruluğu, idrara az çıkma, iştahsızlık, kilo kaybı en önemli belirtilerdir. Ufak bebeklerde ve bağışıklık sistemi baskılanmış olanlarda klinik oldukça ağır seyreder.


Rotada ölüm nedenlerinin başında ağır sıvı ve iyon kaybı gelir. Günümüzde rota virüsü teşhisi dışkı ile kısa sürede belirlenir. Rota hastalığında en iyi tedavi yöntemi sıvı ve iyon kaybını yerine koymak, kusma geçtikten sonra hemen beslemeye başlamaktır. Hastalığı hafif geçirenin hastaneye yatışı istenmez. Bol sıvı alımı, yoğurt, yoğurtlu pirinç çorba, yağ ve şekeri fazla olmayan gıdalar, elma, muz, haşlanmış havuç, gibi meyveler verilir. Hastalıktan korunmak için el yıkama alışkanlığı, temiz gıda ve su ve hijyen çok önemlidir” diye konuştu.


En iyi korunma ‘aşılanma’
Rota virüsü hastalığından korunmanın en önemli yolunun aşılama olduğunu söyleyen Dr. Ayas şunları söyledi:
“Dünya devletlerinin çoğunda uygulanan ve ülkemizde yıllardır kullanılan 2 adet ruhsatlı aşı mevcuttur. Bu aşıların uygulanması halinde bebeklerde rota virüsüne karşı önemli bir bağışıklık sağlanmaktadır. Rota aşısı ağız yoluyla iki kez uygulanır. İlk doz bebek 6-14 haftalık iken başlanmalı, 2.aşı 6. Ayı dolduruncaya dek mutlaka yapılmalı ve iki aşı arasında en az 1 ay olmalıdır.2. aşı ise ağız yoluyla 2 kez uygulanır.