Gündeme ilişkin de önemli değerlendirmelerde bulunan CHP Lideri, cumhurbaşkanlığı adaylığına dair hükümet programı oluşturulmadan aday belirlemenin doğru olmadığını, sorunun aday olmadığını sistem olduğunu belirtti. Ayrıca başörtüsü düzenlemesi ile ilgili de AK Parti tarafından yapılacak düzenlemeyi önce görmek istediklerini ardından bir karar vereceklerini böylelikle bu sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmak istediklerini vurguladı. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ilgili açıklamaları:

"Diyelim ki aday belli oldu. Daha hükümet programı üzerinde anlaşmamışız. Bir parti lideri ayrı açıklama yapacak, aday ayrı açıklama yapacak. Vatandaş demez mi ki, bunlar daha aralarında anlaşmamış. Önce biz kendi programımızı oluşturacağız. Hepimiz aynı şeyi söylemeliyiz ki söylem birliği oluşsun. Bunları oluşturmadan aday belirlemek asla asla doğru olmaz. Bu çok tehlikeli bir şey, neyi nasıl yapacağımız konusunda anlaşmalıyız.

"Ayrıca sorun aday meselesi değil. Sorun sistemde. Devletin kurumlarını sağlıklı olarak oluşturursanız o zaman Ali gelir yönetir, Veli gelir yönetir. Bizim ikinci yüzyıla çağrı programında söylediğimiz neydi? Ülkenin sürekli bir kurtarıcı beklemek durumundan kurtarılması. Bu devlet dediğiniz kurumun sağlıklı işleyişini sağlamamız lazım. Artık devletin kurumları sıcak siyasete alet olmamalı. Belçika'da iki yıl hükümet kurulamadı ama kimse devlet nerede demedi. Önemli olan sistemi oturtmak. Artık Türkiye bir daha bu tür krizlere girmesin."

5 milyon öğrenciyi ilgilendiriyor! Ücretsiz yemek kademeli olarak her öğrenciye ulaşacak… 5 milyon öğrenciyi ilgilendiriyor! Ücretsiz yemek kademeli olarak her öğrenciye ulaşacak…

Kadının kılık kıyafetiyle siyaset uğraşmamalı

"Önce hazırladıkları teklifi görmemiz lazım. İçinde başka maddeler var mı yok mu bunlara bakacağız. Kadının kılık kıyafetiyle siyaset uğraşmamalı. Biz siyasetin istismar etmemesi için kanun teklifi verdik. Onlar anayasa teklifi verelim dediler. Getirdikleri anayasa teklifini göreceğiz. Önce kendi içimizde gelen teklife bakacağız. İlla karşı çıkalım şeklinde hareket etmiyoruz. Biz sorunu Türkiye'nin gündeminden çıkarmak istiyoruz. O yapay sorundan Türkiye'yi çıkarmak istiyoruz. Erdoğan bizim teklifimizin üzerine anayasa çıkışıyla gelerek, yine başörtüsünü istismar etme yolunu seçti. Ben eminim ki bu teklifin içinde bir değil birkaç madde olacak. Erdoğan ben nasıl bunu siyasete malzeme yaparım diye düşünüyordur. Kaç madde geleceğini bilmiyoruz. Geldikten sonra ona göre karar vereceğiz. Bizim yasal önerimize ters düşmüyorsa altına imza atarız."