CHP Genel Başkan Yardımcısı Yalçın Karatepe, CHP Genel Merkezi'nde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin basın açıklaması yaptı. Karatepe, dört önemli taleple gittiklerini ancak 4 saatlik toplantının sonunda hükümetten değişim iradesi görmediklerini belirtti.

Asgari Ücret ve Emekli Aylıkları


Karatepe, enflasyonun yüksek seyrettiği bir dönemde asgari ücrete yılın ikinci yarısında zam yapılmamasını reddettiklerini vurguladı. Asgari ücrette artış yapılmasının zorunlu olduğunu ifade eden Karatepe, benzer şekilde emekli aylıklarında da artış yapılmasının gerekliliğini iletti.

Tarım ve Ulusal Güvenlik


Tarımın ulusal güvenlik meselesi olduğunu vurgulayan Karatepe, 2006'dan bu yana çiftçilere sağlanmayan 89,6 milyar dolarlık desteği gündeme getirdi. Desteklerin verilmediği dönemde Türkiye'nin tarımsal ithalata harcadığı paraların verilerini Bakan Şimşek'e sunduklarını belirtti.

Sivas’ta Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar Sivas’ta Eğitimde Yenilikçi Yaklaşımlar

Vergide Adalet


Vergide adalet konusuna dikkat çeken Karatepe, insanların ekonomik güçleriyle orantılı olarak vergi ödemesi gerektiğini ifade etti. Türkiye'de vergide adaletin olmadığını belirten Karatepe, bu konuda düzenleme yapılması için bazı önerilerde bulunduklarını söyledi.


Görüşmenin ardından yaptığı açıklamada Karatepe, dört saat süren toplantıda hükümetin değişim iradesi göstermediğini ve taleplerine olumlu yanıt alamadıklarını belirtti. Karatepe, hükümetin enflasyon, tarım desteği ve vergide adalet konularında gereken adımları atmadığını ifade etti.