Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında 7.365,61 puanla tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 87,85 puan ve yüzde 1,21 değer kazancıyla 7.346,30 puan olarak gerçekleşti.

Toplam işlem hacmi 65,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,43 ve holding endeksi yüzde 0,80 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 7,21 ile sigorta, en çok gerileyen ise yüzde 0,75 ile spor oldu.

TUS Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı TUS Sınavı Temel Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları Yayımlandı

Öğleden sonra küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sıkı para politikasını daha uzun süre uygulayabileceğine dair endişelerle negatif seyrediyor. Para politikalarına ilişkin belirsizliklerin ve endişelerin yatırımcıların fiyatlamalarını etkileyen temel faktör olduğu belirtildi.

Yurt dışında ise İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) faiz kararı, ABD'de hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve fabrika siparişlerinin takip edileceği belirtiliyor. BoE'nin politika metni ve BoE Başkanı Andrew Bailey'nin açıklamalarından alınacak sinyallerin varlık fiyatları üzerinde etkili olabileceği ifade edildi.

Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 7.500 seviyesinin direnç, 7.300 puan seviyesinin destek konumunda olduğu kaydediliyor.