ABD Merkez Bankası’dan faiz artırımlarında gevşeme sinyali verebileceği beklentisiyle 24.423 doları görerek Bitcoin son iki ayın zirvesine tırmandı.

Dünya piyasalarındaki gelişmelerle birlikte kripto paralarda toparlanma hızlandı. ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sert faiz artırımlarına yönelik beklentilerin hafifletilmesiyle geçen haftadan itibaren yönünü yukarı çeviren kripto paralar, bu hafta da yükselişini sürdürdü. Dünyanın en büyük kripto parası yükselişe geçerken piyasa değeri de 492 milyar dolara ulaştı.

ETHEREUM DA ARTIYOR


Böylece Bitcoin 13 Haziran'dan bu yana ilk kez 25 bin dolarlık kritik seviyeyi aşmış oldu. Bitcoin dün 24 bin 423 dolara kadar çıkarken, gün içinde, 23 bin 600 dolar civarında dengelendi. İkinci büyük kripto para olan Ethereum da dün bin 956 dolar seviyesine kadar çıktı. Daha sonra Ethereum bin 870 seviyelerinden işlem gördü.

Bakırköy'de eski komşusunu satırla öldürdüğü belirlenen zanlı yakalandı Bakırköy'de eski komşusunu satırla öldürdüğü belirlenen zanlı yakalandı

Uzmanlara göre, Fed'in para politikasında daha gevşek adımlar atabileceğine yönelik beklentilerin öne çıkmaya başlaması risk iştahını artırdı. Böylece kripto para piyasaları canlandı.  Geçen hafta çarşamba ABD'de temmuz ayında yıllık enflasyonun yüzde 8.5 olduğu açıklandı. Bu oran yüzde 8.7'lik piyasa beklentisinin altında kaldı. Bu durum Fed'in eylül ayı ve sonraki aylardaki toplantılarda faiz artırımı konusunda o kadar da şahin davranamayabileceği şeklinde yorumlandı.

KRİTİK SEVİYE TAKİPTE

Bitcoin'de 25 bin dolar seviyesinin önemli olduğuna dikkat çeken analistler, bu hafta söz konusu seviyenin kalıcı olarak kırılıp kırılmayacağının takip edileceğini belirtti.

Piyasalar Fed'in yanı sıra, Rusya-Ukrayna arasındaki savaşı ve Avrupa'daki enerji gelişmelerini de yakından takip ediyor. Resesyon beklentileri yatırımlara yön veriyor.


Ukrayna kriptonun merkezi haline geldi

Ödeme işlemleri karşılaştırma sitesi Merchant Machine tarafından yapılan araştırma, ABD, Ukrayna ve İngiltere'nin kripto kullanımında lider olduğunu ortaya koydu. Ukrayna'nın kripto kullanımı açısından ABD'den sonra ikinci ülke olmasının nedeninin Rusya ile 24 Şubat'tan beri devam eden savaş olduğu ifade ediliyor. Fakat Ukrayna'da kripto paraların benimsenmesinin savaşın öncesine denk geldiği belirtildi. Ukrayna 2021'de ülke nüfusu en fazla kripto para benimseyen ülkeler sıralamasında dördüncüydü.