Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu MYK üyesi Mücahit Dede ve Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Ozbay aldığı darbeler sonucu yaralandı

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu, "gerçeklerden uzak veri açıkladığı" gerekçesiyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) önünde bugün basın açıklaması yapacaklarını duyurmuştu. TÜİK önünde toplananlara polis izin vermedi. Birleşik Kamu İş Genel Başkanı Mehmet Balık'ın da aralarında olduğu üyeler gözaltına alındı.

Müdahale sırasında Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu MYK üyesi Mücahit Dede ve Eğitim İş Sendikası Genel Başkanı Kadem Ozbay aldığı darbeler sonucu yaralandı.

"Emekçilere kalkan yumrukların hesabı sorulacak”
CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Ozbay ve Dede’yi hastanede ziyaret etti. Ziyarete ilişkin fotoğrafları sosyal medya hesabından paylaşan Kaya, İçişleri Bakanlığı ve Ankara Valiliği’ni etiketleyerek “Emekçilere kalkan yumrukların hesabı sorulacak” dedi.

“Hiçbir kuvvet anayasadan, bu cumhuriyetin yurttaşlarından üstün değildir”
Birleşik Kamu-İş’ten yapılan açıklamada, polisin müdahalesine tepki gösterilerek, “Hiçbir kuvvet anayasadan, bu cumhuriyetin yurttaşlarından üstün değildir” denildi:

TANAP Boru Hattı'nın Kapasitesi Artacak TANAP Boru Hattı'nın Kapasitesi Artacak

“Bugün iktidarın borazanı haline gelmiş TÜİK, senin hakkını gasp ediyor farkında mısın? Sen anayasanın üzerinde yönetmeliklerin, üzerinde bir emiri yerine getiremezsin. Bugün kendi çocuğunun eğitim masraflarını karşılayamazken, eve gittiğinde o marketten çıkardığın fişi tek tek çizerken, bugün eğitimcilere yaptığınız şiddet tarihin en dip yerinde kayıtlı kalacaktır.

Oradaki polis arkadaşlara seslendiğimizde, bizim fikrimizi sorgulaması, bizim bu ülkeye karşı sorumluluğumuzu sorgulaması; onların vicdanlarıyla hayatları boyunca çatışma yaşayacakları bir andır. Ülkenin acı tablosu, bizler gibi yoksulluk sınırının altında ücret alan polislerin eğitimcilere şiddet uygulayacak hale gelmesidir. Hiçbir kuvvet anayasadan, bu cumhuriyetin yurttaşlarından üstün değildir. Bugün uygulatılan emir kanunsuzdur. İster cumhurbaşkanı olun, ister vali olun, bu ülkenin hiçbir yurttaşından üstün değilsiniz.

Bu, Türkiye tarihinde kara bir leke olarak kalacak talimatı yerine getirmişlerdir. Öğretmenlerin, memurların, işçilerin, emekçilerin temsilcilerinin üzerine biber gazı ile şiddetle müdahale etmişlerdir. Biz haklarımızı alana kadar, hatta buradan altını çiziyorum; bize o şiddeti uygulayanların ve o talimatı verenlerin çocuklarının bu ülkede daha özgür yaşayabilmesi için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz.”