Turizmin kalbi Antalya'nın ulaşımını rahatlatacak Phaselis Tüneli, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun katılacağı törenle hizmete açılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da törene video konferans yöntemiyle katılacak. Türkiye'nin Doğu-Batı aksının en önemli parçalarından biri olacak Phaselis (Faselis) Tüneli her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen Antalya'yı Ege ve İç Anadolu'ya bağlayacak. Akdeniz Sahil Yolu'nun üzerinde inşa edilen tünel bölge ekonomisine de önemli bir katkı sağlayacak

UZUNLUĞU 3,6 KİLOMETRE
450 Milyon TL'ye mal olan Phaselis Tüneli, bağlantı yolları ile birlikte 3,6 kilometre uzunluğa sahip. Antalya'yı Ege'ye ve İç Anadolu Bölgesi'ne bağlayan doğu-batı aksı konumundaki Akdeniz sahil yolunun batı kesiminde yer alan tünelin 1292 metrelik çift tüpten oluştuğu bilgisi verilerek, şunlar kaydedildi:


"Phaselis Tüneli, taşıt trafiğine 2x2 şeritli, bitümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol standardında hizmet verecek.

TRAFİK AKIŞI RAHATLAYACAK
Phaselis Tüneli ile büyük oranda dağlık yapıya sahip mevcut güzergahın ulaşım standardının artırılması amaçlandı. Tünel projesiyle bölgedeki trafik akışı önemli ölçüde rahatlatıldı. Her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Antalya'nın batısında bulunan Demre, Finike, Kumluca, Kemer, Kaş, Kalkan gibi ilçelere erişim kolaylığı sağlandı. Ayrıca, bölge ekonomisinde önemli yer tutan ürünlerin iç ve dış piyasalara konforlu ve kısa sürede taşınması imkanı tesis edildi.

Kayseri'de korkunç kaza! 4... Kayseri'de korkunç kaza! 4...


1,9 KİLOMETRE KISALTACAK
Güzergahta 1,9 kilometre, seyahat süresinde ise 5 dakika kısalma sağlayan tünelle zamandan 11,1 milyon lira, akaryakıttan 8,9 milyon lira olmak üzere yıllık toplam 20 milyon lira tasarruf edilecek, karbon emisyonu 1842 ton azaltılacak"