Sosyal medya uygulamalarında üçüncü taraf uygulamalar çoğu zaman kullanıcılar için yararlı olsa da bilinçsiz kullanım nedeniyle siber suçlulara arka kapı açılıyor. İşte hesabınızdaki şüpheli işlemler için yapılması gerekenler...

Diyarbakır'da bir yaralı, yardıma gelen sağlık ekibine kaldırım taşıyla saldırdı! Diyarbakır'da bir yaralı, yardıma gelen sağlık ekibine kaldırım taşıyla saldırdı!

Son zamanlarda özellikle Twitter ve Instagram üzerinde birçok kullanıcı şüpheli işlem bildirmeye başladı. Kullanıcıların bildirdikleri şüpheli işlemler arasında ise en çok beğenmedikleri hâlde beğenilen gönderiler ve takip ettikleri kişi sayısındaki hızlı artış yer alıyor.

Bu şüpheli işlemleri fark eden ortalama bir sosyal medya kullanıcısı ilk olarak hesap hareketlerine inceleyerek hesabına başka bir cihazdan giriş yapılıp yapılmadığına bakıyor. Ancak hesap hareketlerinde başka bir cihazdan giriş yapılmadığı için birçok kullanıcı hesabındaki işlemlerin nasıl yapıldığına anlam veremiyor. Çünkü bir gönderiyi beğenmek, yeni paylaşım yapmak, birini takip etmek ya da takibi bırakmak için şifre gerekmiyor. Bu nedenle iki adımlı doğrulama gibi ekstra güvenlik önlemlerinin de hiçbir anlamı kalmıyor.

KÖTÜ AMAÇLI ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMALAR NEDENİYLE BİNLERCE SOSYAL MEDYA HESABI RİSK ALTINDA

Hesabınızdaki güvenlik önlemlerini ne kadar artırırsanız artırın. Eğer bilinçsiz bir şekilde üçüncü taraf uygulamaları hesabınıza bağlarsanız siber saldırganlara arka kapı açmış oluyorsunuz.

Arka kapı, İngilizce bilinen adıyla Backdoor, bilgisayar sistemlerinin normal güvenliğini veya şifrelemesini es geçen, genellikle fark edilemeyen bir yöntemdir. Bu sayede hesaplar yetkisiz erişim ve işlemlere açık hale geliyor. Sosyal medya hesabınızı korumak için büyük çaba gösteriyor ancak üçüncü taraf uygulamalarınızı görmezden geliyorsanız, bu siber saldırganlar için ön kapıyı kilitleyip pencereleri açık bırakmak anlamına geliyor.

ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMA NEDİR? 

Üçüncü taraf uygulaması, sosyal medya hesaplarınıza bağlanmak, erişmek veya veri toplamak için izin verdiğiniz her şeydir. Bunlar diğer sosyal medya hesapları da olabilir. Örneğin bir Instagram gönderinizin Twitter'da da otomatik olarak paylaşılması için Twitter'ı Instagram hesabınıza bağlamış olabilirsiniz.

Ayrıca verilerinizi kazıyan ve insanların sizi takip etmeyi bıraktığını veya takipçilerinizin bir analizini size verdiğini söyleyen araçlar da üçüncü taraf uygulamadır. Aynı şekilde Facebook hesabınız ile bağlanılan mobil oyunlar da üçüncü taraf uygulamalar arasında yer alıyor.

Temel amacı sosyal medya hesaplarının kullanıcılara kolaylık sağlaması olan üçüncü taraf uygulamalar ne yazık ki siber suçlular tarafından kullanılan bir saldırı yöntemi olmaya başladı. 

ÇOĞU SOSYAL MEDYA KULLANICISI ÜÇÜNCÜ TARAF UYGULAMALARA VERDİĞİ YETKİNİN FARKINDA DEĞİL

Çoğu kullanıcı bir yılda kaç tane üçüncü taraf uygulamasına erişim izni verdiğinin ne yazık ki farkında değil. Üstelik bir web sitesinin veya programın hangi verilere erişebileceğine dair uyarılara rağmen bu uyarılar kullanıcılar tarafından dikkate alınmıyor.