Brent petrol fiyatlarının 2022 Ocak ayındaki fiyatlarına geri dönmesiyle birilikte  benzin ve motorin fiyatlarının da eski haline dönmesi bekleniyor. İndirim haberleri art arda gelirken bugün gelen indirimin ardından bir indirim haberi daha geldi.

25 Kasım'dan itibaren motorine iki kez indirim gelmişti. Bu gece için üçüncü indirim haberi geldi. 

Ekrem İmamoğlu'ndan Sinan Ateş'in ailesine taziye ziyareti Ekrem İmamoğlu'ndan Sinan Ateş'in ailesine taziye ziyareti

Bu gece yarısı indirim var
25 Kasım'da 95 kuruş, 29 Kasım'da (dün) da 82 kuruş indirim yapılan motorine, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 58 kuruş indirim daha bekleniyor. İndirimli fiyatlar 30 Kasım 2022 Çarşamba günü itibariyle pompaya yansıyacak. Benzin grubunda indirim görünmüyor.

Güncel ve indirimli motorin fiyatları
Dün gelen 82 kuruşluk indirimle motorin; Ankara'da 23.21 liraya, İstanbul'da 23.09 liraya, İzmir'de ise 23.27 liraya inmişti. Bu gece uygulanacak 58 kuruşluk yeni indirimle ise motorin; Ankara'da 22.63 liraya, İstanbul'da 22.51 liraya, İzmir'de 22.67 liraya inecek.

Petrol fiyatları çakılmıştı bugün artışta
Dün Brent petrolün varil fiyatı, günü 83,89 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.30 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,75 artarak 85,36 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 78,36 dolardan alıcı buldu. Brent petrolde teknik olarak 86,13 ile 86,84 dolar aralığının direnç, 85,42 ile 84,71 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Petrol fiyatı 11 ayın en düşük seviyesinde
Petrol fiyatları, Çin'de "sıfır Kovid-19" politikasına karşı ülke genelindeki protestoların etkisiyle dün 11 ayın en düşük seviyesini gördü. Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin merkezi Urumçi'de karantina altında olduğu iddia edilen apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından ülke geneline yayılan protestolar devam ediyor. Gösteriler ekonomik aktiviteye ilişkin endişeleri beraberinde getirirken, dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ülkede talep belirsizliğine yol açarak petrol fiyatlarında sert düşüşe neden olmuştu.

OPEC düşüşe izin vermeyecek
Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun daha fazla üretim kesintisine gideceğine ilişkin beklentilerle fiyatlar bugün yeniden yükselişe geçti. OPEC+ grubu, piyasa koşullarını değerlendirmek ve üretim miktarını görüşmek üzere 4 Aralık'ta bir araya gelecek. Grup, ekim ayındaki son toplantısında günlük petrol üretimini kasım ayından itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı. Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman geçen hafta yaptığı açıklamada, arz talep dinamikleri gerektirdiğinde daha fazla kesinti yapmaya hazır olduklarını belirtmişti.