Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli ailelere yönelik hayata geçirilen bu destek ödemesi, eşini kaybetmiş ve çalışmayan annelere ödeme yapmayı amaçlıyor. Başvuru yapmak isteyen annelerin belirli şartları sağlaması gerekmekte olup, bakanlık ödemeleri kısa sürede gerçekleştireceğini ifade etti. Başvuru yapan annelerin her ay 2.059 TL ile 3.708 TL arasında ödeme alacakları belirtildi.

Bakan Özhaseki: Bulduğum yeni formüller var, Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim Bakan Özhaseki: Bulduğum yeni formüller var, Cumhurbaşkanımıza arz edeceğim

Başvuru İçin Aranan Şartlar

3.700 TL'lik yardım ödemesinden faydalanmak isteyen annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve mavi kart sahibi olmamaları gerekiyor. Ek olarak, başvuruda bulunacak annelerin 18 yaşını doldurmuş olmaları ve Türkiye sınırları içerisinde ikamet etmeleri de önemli bir şart olarak öne çıkıyor. Kiracı olanlar, ihtiyaç sahibi durumundaki bireyler, evde eğitim gören çocukları bulunanlar ve kronik hastalığı olan anneler de bu ödemeden yararlanabilecekler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na Başvuru Yapılacak

Çalışmayan anneler için sağlanan bu destek ödemesi, ev hanımları destek ödemesi olarak da adlandırılıyor. Destek almak isteyen annelerin belirtilen şartları sağlamaları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın resmi internet sitesi üzerinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapan anneler, ihtiyaçları olduğu süre boyunca bu destek ödemesini alabileceklerdir.