Estonya ve Finlandiya başbakanları yaptıkları açıklamada Avrupa Birliği'ne çağrıda bulunarak çok sert önlemler alınmasını istedi.

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat’tan savaş devam ederken Estonya ve Finlandiya’dan dikkat çekici bir çıkış geldi. İsveç’le birlikte Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla NATO’ya girme çalışmalarını hızlandıran  Finlandiya’nın Başbakanı Sanna Marin, devlet TV’si YLE’ye konuştu.

Talip Geylan: Kamu Çalışanlarının Alım Gücü Artırılmalıdır! Talip Geylan: Kamu Çalışanlarının Alım Gücü Artırılmalıdır!

Marin, “Rusya’nın saldırıyı gerçekleştirip, Avrupa üzerinde bir savaş başlattıktan sonra Rusların hiçbir şey olmamış gibi normal bir şekilde yaşaması, Avrupa’ya gitmesi ve turist olması doğru değil” dedi.

Marin’den sonra Estonya Başbakanı Kaja Kallas da açıklamalarda bulundu. Kişisel Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Kallas, “Avrupa’yı ziyaret etmek bir ayrıcalık, bir insan hakları değil. Rusya ile turizmin hemen bitirilmesi gerekiyor” dedi.

Rusya ile sınır paylaşan Estonya ve Finlandiya, Rusların ziyaret etmesine karşı olduğunu daha önce de açıklamıştı. Rusya’dan hava yoluyla AB’ye girmeye yasak getirilirken birçok Rus, kara yoluyla bu iki ülkeye geçtikten sonra uçakla diğer AB ülkelerine giriş yapabiliyor.