"Bu ülkede siyaseti, gündemi belirleyen 5 kişiden biri benim"

Eski CHP Milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş, tv100 canlı yayınında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun belediye başkanları ile Adalarda gizli bir toplantı yaptığını iddia etti.

tv100'de 'Sağlı Sollu' programına katılan gazeteci Barış Yarkadaş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 22 Haziran Çarşamba günü Adalar'da partisinin belediye başkanları ile bir araya geldiğini öne sürdü. İmamoğlu'nun toplantıda yaptığı konuşmanın ayrıntılarını canlı yayında anlatan Yarkadaş, bunu adaylık resti olarak değerlendirildi.

Yarkadaş, İmamoğlu'nun yaptığı konuşmayı, "İmamoğlu, Belediye Başkanları ile yaptığı toplantıda genel siyasete ilişkin konuşmalar yapacağını, Türkiye'nin kazanılması için İstanbul’un önemli olduğuna dair vurgular yapmış ve toplantıda Türkiye’nin aktif aktör siyasetçilerinden biri olduğunu işaret etmiş" diyerek aktardı.

"Genç ve dinamik, sabah akşam çalışacak biri olmalı"
İmamoğlu'nun belediye başkanları ile toplandığını öne süren Yarkadaş, şunları söyledi:

"Bu süreçte, 7 yıllık yoğun bir süreç var. Bunun için genç ve dinamik, sabah akşam çalışacak biri olmalı. Ayrıca kimse bana siyaset konuşma diyemez. Bu ülkede siyaset konuşacak 5 kişiden biri benim. Bu ülkede siyaseti, gündemi belirleyen 5 kişiden biri benim.

Tabi orada yol, su, elektrik konuşulmamış. 6 saatlik toplantıda dünkü toplantıdan bahsediyorum. Ekrem İmamoğlu Belediye Başkanları ile yaptığı toplantı da genel siyasete ilişkin, bundan sonra da konuşmalar yapacağını, Türkiye'de genel siyaseti en çok etkileyen beş kişiden biri olduğunu ve yine Türkiye'nin kazanılması için cumhurbaşkanlığının ya da genel seçimin kazanılması için İstanbul'un önemli olduğuna dair vurgular yapmış ve aslında 6 saatlik toplantıda Türkiye'nin aktif aktör siyasetçilerinden biri olduğunu işaret etmiş.

"İmamoğlu cumhurbaşkanı olmak istiyor"
Bu gece ki şu an devam eden toplantıda söyledikleri de dün belediye başkanları ile yaptığı toplantıda söylediklerini destekler nitelikte. Özellikle gençlere seslenmiş, 'siz isterseniz her şey olur' demiş. Toplantıyı başından sonuna kadar izleyen bir arkadaşımla konuştum. Biz yayında olduğumuz için tamamını izleyemedik. Cumhuriyet Halk Partili bir arkadaşımızın yorumu şu; Partilerden bağımsız bir konuşma yaptı. 'Hiçbir lidere  teşekkür etmedi' diyor."

"Kılıçdaroğlu'nun adaylığı bayramdan sonra netleşecek"
Yarkadaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığını açıklayacağı tarihi de canlı yayında kulis bilgisi olarak aktardı. Kılıçdaroğlu'nun adaylığını açıklayacağı tarih olarak eylül ayını işaret eden Yarkadaş "Bayramdan sonra adaylığı netleşecek" dedi.


"Kulislerde, Genel Başkanvekilinin Faik Öztrak olacağı konuşuluyor"
Sayın genel başkan eylül ayında adaylığını açıklarsa adaylık tartışması biter, Ekrem bey de Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olduğu yerde, çıkıp da ‘Ben adayım’ demez. Ekrem bey şunu bekler; siyasi sürecin nasıl şekilleneceğini görmek ister. Çünkü bir kere Sayın Genel Başkan eylül ayında adaylığını açıkladıktan sonra Ankara'da CHP kulislerinde konuşulanlara göre Genel Başkanvekilliğini Faik Öztrak’a bırakmak istiyor. Partinin Öztrak başkanlığında bir seçime gireceği görülüyor.

TBMM personel alımı ilanı! TBMM KPSS’den en az 60 puanla 300 personel alacak! TBMM personel alımı ilanı! TBMM KPSS’den en az 60 puanla 300 personel alacak!

İmamoğlu, dünkü Adalar’daki konuşmasında 7 yıllık bir süreçten bahsediyor. Bu İmamoğlu’nun uzun vadede düşündüğünü gösteriyor. İmamoğlu CHP Genel Başkanı seçildiği takdirde ‘Ben CHP’nin doğal Cumhurbaşkanı adayıyım’ der. Çünkü Tayyip bey kazanırsa Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devam edecek. İmamoğlu kurultayda kazanırsa görev süresi bitmediği için hem CHP Genel Başkanı hem de İBB Başkanı olur. İmamoğlu cumhurbaşkanı olmak istiyor."