Bakan Yardımcısı Soysal, Hizmet-İş Sendikası 14. Genel Kurulunda dikkat çeken açıklamalarda bulunurken gündemde yerini koruyan EYT ile ilgili açıklama yaptı. EYT çalışmalarında bir taraftan devletin çıkarlarını diğer taraftan ise işçi ve işverenleri düşünerek düzenlemeleri gerçekleştirdiklerinin altını çizerek şu açıklamada bulundu:

Meteorolojiden 14 il için son dakika 'kuvvetli kar' uyarısı! Meteorolojiden 14 il için son dakika 'kuvvetli kar' uyarısı!

"İşin teknik detaylarına vakıf olmadan yapılacak eleştiriler gerçekçi ve yapıcı olmayacaktır. Yaş şartı olmadığında emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Bu sayı daha artacaktır. Bu nedenle emeklilerimizin hem kamu bütçesine hem de işverene getireceği ilave yükü doğru hesaplamak ve buna göre aksiyon almak durumundayız. Bakanlık olarak hedefimiz, yıl bitmeden çalışmalarımızı tamamlamak, Meclis'e sunmak yönünde. Sayın Cumhurbaşkanımızın da bu yönde açıklamaları oldu. Öyle inanıyorum ki bir ay sonra biz artık EYT sorununu konuşmayı bırakmış olacağız."