Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada otomotiv sektöründe son dönemde sıfır araçlarda stokçuluk yapıldığına, vergi mevzuatına aykırı hareket edildiğine, elden tahsilat yapılarak vergi kayıp ve kaçağına yol açıldığına yönelik şikayetlerin peş peşe geldiği bu yüzden de haksız fiyat artışı ve stokçuluk ile mücadele kapsamında araştırma ve incelemelerin başlatıldığı duyuruldu.

Bakanlık ayrıca çalışmanın sonunda otomotiv sektöründeki fiyat dengesizliklerinin son bulacağını, mağduriyete yol açanlara gerekli yaptırımların geç kalınmadan uygulanacağının özellikle belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"13 distribütör ve 256 bayinin satış işlemlerine ilişkin bilgi ve belge talep süreçleri tamamlanmıştır. Yapılan bu çalışma kapsamında ayrıca bayilerden araç satın alan 25 bin alıcıya bilgi isteme yazıları gönderilerek, özellikle alıcıların bayilere elden para verip vermedikleri hususu araştırmaya konu edilmiştir.

İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu partisinden istifa etti! İşte istifa dilekçesi... İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu partisinden istifa etti! İşte istifa dilekçesi...

39 ilde bulunan distribütörler, araç bayileri ve alıcılardan alınan bilgiler ışığında, otomotiv sektöründe arz ve talep dengesini bozanlar ve haksız fiyat artışına neden olanlar ile ilgili olarak Bakanlığımız tarafından gerekli bütün iş ve işlemler hızlı bir şekilde yerine getirilerek otomotiv sektöründeki dengesizlikler ortadan kaldırılacak ve vatandaşlarımızın mağduriyetine yol açanlara gerekli yaptırımlar gecikmeksizin uygulanacaktır."