Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'deki emeklilerin en düşük maaşlarına yapılması gereken zammı değerlendirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla bu konuda çalışma yapacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere ek zamın ne zaman geleceğini duyurdu.

Az önce duyuruldu! Meteoroloji'den yarın için yağmur uyarısı. Meteoroloji 3 Ekim Salı haritalı hava durumu tahmini Az önce duyuruldu! Meteoroloji'den yarın için yağmur uyarısı. Meteoroloji 3 Ekim Salı haritalı hava durumu tahmini

Son yıllarda emeklilerin sayısının artması ve seyyanen zamlarla birlikte en düşük emekli maaşı noktasının eşitlenmesi, emeklilerin gündemini meşgul etti. Ancak Temmuz ayında yapılan yüzde 25'lik zamın kök maaşa yansıtılması, birçok emeklinin maaşlarında artış yaşamamasına yol açtı. Yüksek enflasyon ve artan fiyatlar karşısında ekonomik olarak zorlu bir dönemden geçen emekliler, bu duruma tepki göstererek Meclis'in acilen emekli zammı için toplanmasını talep etti.

1680871938661-my-project-32

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, emekli maaşlarında iyileştirmeler üzerinde çalıştıklarını ve en düşük emekli maaşına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla seyyanen bir zam yapılacağını belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise Bakan Şimşek'in açıklamalarını teyit ederek, emekliler için ek zam tarihini duyurdu. Işıkhan, en düşük emekli maaşlarında net bir artışın 1 Ekim tarihinde gerçekleşeceğini vurguladı. Bu zammın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 2023-2024 yasama döneminin başlangıcı olan 1 Ekim'de meclise getirilmesi planlandı.

Emekliler arasında uzun süredir beklenen bu gelişme, birçok emeklinin ekonomik olarak rahatlamasını sağlayacak gibi görünüyor. Temmuz ayında yapılan artıştan yararlanamayan birçok emekli için umutlu bir dönemin başlangıcı olarak kabul ediliyor. Ekim ayında yapılacak olan yasa değişikliğiyle en düşük emekli maaşının 10 bin TL'ye sabitlenmesi bekleniyor.