Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Antalya'da öğretmen E.K.'nın Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma başlatılmasını ve gözaltına alınıp serbest bırakılmasını değerlendirdi. Bakan Tekin, bu olayın kamuoyunda olumsuz bir imaj yaratabileceğini belirterek, eğitim sektörünün benzer olumsuz örneklerle zor durumda kalmaması için tedbirler alınması gerektiğini ifade etti.

Bakan Tekin, "Pazar günü Antalya'da yaşanan olay. Bu ve benzeri olaylar, imajımızı, ilişkimizi kamuoyunda farklı ve tartışılır bir hale getiriyor. Bunlara bir tedbir almak lazım" dedi.

İçişleri Bakanlığı'ndan Müjde: 10 Bin Yeni Polis Alımı ve Yüksek Maaş! İçişleri Bakanlığı'ndan Müjde: 10 Bin Yeni Polis Alımı ve Yüksek Maaş!


Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bugün Ankara'da, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'na katıldı. Tekin, Antalya'da Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan, gözaltına alınıp serbest bırakılan öğretmen E.K. hakkında "tedbir almak lazım" şeklinde konuştu.

Tekin'in konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

"Benim sizden istirhamım şu. Sektör olarak sizi kamuoyu nezdinde zor durumda bırakabilecek olumsuz örneklere karşı siz de tedbirlerinizi alırsanız bizim de sizin adınıza yürüttüğümüz mücadelede taleplerimizin karşılanma oranı yükselir. Attığımız adımlara, başlattığımız uygulamalara hep beraber sahip çıkalım. Ancak bu şekilde sonuç elde edebiliriz. Ders kitabı bir örnekti. Onun dışında başka bir sürü örnek zikredebiliriz. Bunlardan bir tanesi pazar günü Antalya'da yaşanan olay. Bu ve benzeri olaylar, imajımızı, ilişkimizi kamuoyunda farklı ve tartışılır bir hale getiriyor. Bunlara bir tedbir almak lazım. Bunu bir şekilde sektör de kendi içinde değerlendirmesi gerekir diye düşünüyorum."

Ne olmuştu?

Antalya'da, Cumhuriyet'in 100. yılı kutlamaları kapsamında yaptığı konuşma nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve gözaltına alınan öğretmen E.K'nın görev yaptığı TED Antalya Koleji'nde, Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerinin de soruşturma başlattığı öğrenilmişti. TED Antalya Koleji'nde öğretmen E.K.'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programında yaptığı konuşmanın görüntüleri dün gün boyu sosyal medyada paylaşılmıştı.