İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tek cümlelik yanıtta, "Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin iş ve işlemler, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ile Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre yapılmaktadır" dedi

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu önergesinde; çeşitli bakanlıkların 18 Eylül 2018 tarihinden bu yana kaç kişiye para karşılığında Türk vatandaşlığı verdiğini sordu.

Amasya'da Cinayet Amasya'da Cinayet

Soylu, Taşcıer’in 4 Şubat 2022 tarihli sorusuna, 22 Temmuz 2022 tarihinde yanıt verdi. Soylu, yanıtında; "Türk vatandaşlığının kazanılmasına ilişkin iş ve işlemler, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe göre yapılmaktadır" dedi.

Taşcıer, önergesini ve yanıtını paylaştığı sosyal medya mesajında; "Recep Tayyip Erdoğan iktidarının parayla Türk vatandaşlığı satması bu milleti rahatsız ediyor. Milletin vekili olarak İçişleri Bakanlığı'na bugüne dek kaç kişinin parayla vatandaşlık aldığını sordum. Önergemi ve 6 ay sonra gelen cevabı (!) halkımızın takdirine bırakıyorum" ifadesini kullandı.

Taşçıer’in önergesinde Soylu’ya yönelttiği sorular şöyle:

18 Eylül 2018 tarihinden bu yana, en az 500.000 ABD Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirdiği Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca tespit edilen kaç kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir?

18 Eylül 2018 tarihinden bu yana, en az 250.000 ABD Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında taşınmazı tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın aldığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tespit edilen kaç kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir?

18 Eylül 2018 tarihinden bu yana, en az 50 kişilik istihdam oluşturduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda tespit edilen kaç kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir?

18 Eylül 2018 tarihinden bu yana, en az 500.000 ABD Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında mevduatı 3 yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırdığı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nca tespit edilen kaç kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir?

 18 Eylül 2018 tarihinden bu yana, en az 500.000 ABD Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında devlet borçlanma araçlarını üç yıl tutmak şartıyla satın aldığı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda tespit edilen kaç kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir?

18 Eylül 2018 tarihinden bu yana, en az 500.000 ABD Doları veya karşılığı döviz ya da karşılığı Türk Lirası tutarında gayrimenkul yatırım fonu katılma payı veya girişim sermayesi yatırım fonu katılma payını en az üç yıl elinde tutma şartıyla satın aldığı Sermaye Piyasası Kurulu’nca  tespit edilen kaç kişiye Türk vatandaşlığı verilmiştir?