İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı canlı yayında gündemi yorumluyor. "Bunları söylemekten hicap ediyorum ama, bazen söylemekte de fayda olabilir" diyen Bakan Soylu, "Alevi kaymakam var, babası dede olan emniyet müdürümüz var, Ermeni kaymakamımız var, Caferi valimiz var. Özbek Türkü valimiz var. Son zamana kadar Alevi valimiz de vardı, yine olur." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, NTV canlı yayınına katıldı. Gündeme dair yorumlar yapan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:


"Bugün insanlar kendilerini ifade etmekte, ayrıştırılıyor mu, ötekileştiriliyor mu, hayır. Bizim, Kürt olan valimiz var, Kürt olan emniyet müdürümüz var. Alevi kaymakam var, ben bunları söylemekten hicap ediyorum ama...

Birileri sürekli olarak bu konuda dejenere etmeye çalışırsa bazen söylemekte de fayda olabilir. Aslında bizim anlayışımızda hem çağ, hem inancımızda ve değerlerimizde böyle bir belirti ayıptır, olmaması lazım.

Alevi kaymakam var, babası dede olan emniyet müdürümüz var, Ermeni kaymakamımız var, Caferi valimiz var. Özbek Türkü valimiz var. Son zamana kadar Alevi valimiz de vardı, yine olur.

Başka bir şey daha yapıyoruz, beni bağışlayın... Pozitif ayrımcılık da yapıyoruz. Diyelim ki 400 kaymakam sınavı kazanıyor. Eğer orada Alevi olarak tanınan ya da kendisini mülakatta anlatırken belirten birisi varsa biz ona pozitif ayrımcılık da yapıyoruz, almak istiyoruz yani.

7 tane çalıştay yapıldı. 2018'de alevi meselesi seçim beyannamesi koyuldu. Bize talimatlar verildi. Elazığ'daki depremde başladı. Cemevlerini ziyaret etti. Öyle güzel karşıladılar ki. Herkese ne yapıyorsak onlara yaptık. Sonra onlarla bir araya geldik.

Bizden ne istiyorsanız yapacağız dedik. O sıcaklık ve samimiyet Elazığ'dan sonra da devam etti. Tüm Türkiye'ye yaydık. 1580 küsür cemevine gidildi. Ölü gibi gideceksiniz ölü gibi geleceksiniz. Hiçbir nefis ortaya koymayacaksınız.

1984’TEN 2024’E GİDEN YOLDA SENDİKALAR DİSTOPYASI 1984’TEN 2024’E GİDEN YOLDA SENDİKALAR DİSTOPYASI

Arkadaşlarımız gittiler 8 bin 740 talep topladılar. Bunlardan 5 bin 600 talebi karşıladık.  Ne kadar talepleri varsa hepsini el birliğiyle sağdan soldan eşimizden dostumuzdan aldığımız desteklerle yaptık."