Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verileri hakkında bir açıklama yaptı. TÜİK'in Temmuz ayı enflasyon rakamları, aylık yüzde 9,49 ve yıllık yüzde 47,83 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar, piyasa beklentileriyle uyumlu olduğunu belirten Bakan Şimşek, enflasyonun 2024 yılı ortasından itibaren düşmeye başlayacağını ifade etti.

Otomobil alacaklara müjde: Sıfır araçlarda kampanyalar başadlı! Bir çok marka ciddi indirime gitti! Otomobil alacaklara müjde: Sıfır araçlarda kampanyalar başadlı! Bir çok marka ciddi indirime gitti!

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, enflasyonun 2024 yılında düşeceğine işaret etti ve bu düşüşün para politikasının etkisiyle gerçekleşeceğini vurguladı. Mali tedbirler, döviz kuru gelişmeleri ve ücret artışlarının da enflasyon üzerinde etkili olduğuna dikkat çekti.

Dezenflasyon ve fiyat istikrarının hedeflendiği bir geçiş sürecinde olduklarını belirten Bakan Şimşek, mali disiplinle destekleyecekleri dezenflasyon sürecinin temel amacının orta vadede enflasyonu kalıcı olarak tek hanelere indirmek olduğunu söyledi.

TÜİK verilerine göre, Temmuz ayında aylık enflasyon yüzde 9,49 olarak gerçekleşti. Bu, aylık enflasyonda 18 ayın zirvesini temsil ediyor. Yıllık enflasyon ise yüzde 47,83 olarak açıklandı. Temmuz ayı enflasyon rakamları, ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu olduğu görüldü.

Bu toplu sözleşme görüşmeleri ile 2024 ve 2025 yıllarında memur ve memur emeklilerinin mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi'nin detayları henüz netleşmemiş olsa da, enflasyonun düşüş sürecine gireceğine dair Bakan Şimşek'in açıklamaları önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme sürecinin sonuçlarını merakla bekliyor.