Milli Eğitim Bakanı Mahmut özer Beşiktaş’taki Anadolu Lisesi’nde Murat Bardakçı Kütüphanesinin açılışını gerçekleştirdi. Bakan Özer , Türkiye genelinde eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmeye çalıştıklarını günlük 272 kütüphane kurarak kütüphanesi olmayan okulun kalmadığını söyledi.

Beşiktaş Anadolu Lisesi'nde, Murat Bardakçı Kütüphanesi açıldı. Kütüphanenin açılış törenine Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, kütüphaneye ismi verilen gazeteci, yazar Murat Bardakçı, çok sayıda davetli ve öğrenciler katıldı.

Tören müzik dinletisiyle başladı. Kütüphanenin açılış kurdelesini ise Murat Bardakçı'nın eşi Ayşegül Manav Bardakçı kesti. Açılış konuşmalarının ardından, Bakan Özer kütüphaneyi gezdi.


"TÜRKİYE YENİ BAŞARI HİKAYELERİ YAZIYOR "

Bakan Özer yaptığı açılış konuşmasında, "Böylesine önemli bir lisemize çok önemli bir tarihçimiz yazım insanı, kültür insanı Murat Bardakçı'nın ismini vermekten büyük mutluluk duyuyorum" dedi.
Özer, "Son 20 yıl Türkiye'de kim ne derse desin 3 boyutlu bir başarı hikayesi. Özellikle son LGS yerleştirmesinden sonra tekrar eski hastalıklar depreşmeye başladı. İmam Hatiple ilgili hastalıklar depreşmeye başladı. Yani eğitim elden gidiyor, eğitime reform ihtiyaçları gerekiyor diyen insanların eğitimle ilgili zerre kadar bir bilgisi yok. Maalesef bu ülkede herkes eğitimi biliyor. Herkes eğitimle ilgili yorum yapabiliyor. Ama verili konuşan, veriler üzerinde yani nasıl işte dijital okuryazarlık, Türkçe, matematik okuryazarlığı varsa aslında bir veri okuryazarlığıyla ilgili de ciddi bir problemimiz var toplum olarak. Belki bizim de sorumluluğumuz var burada. Verileri yorumlamaktan aciziz. Oryantalist bir bakışla bu topluma başarıyı yakıştırmaktan veya takdir etmekten aciziz. Sahadaki gerçeklikle, bu söylenenlerin hiçbir uyumunun olmadığını görmek de büyük bir keyif veriyor.. Çünkü Türkiye artık eski Türkiye değil, Türkiye yeni başarı hikayeleri yazıyor" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu ile bir araya geldi Kılıçdaroğlu, Karamollaoğlu ile bir araya geldi

"AMACIMIZ OKULLARIMIZIN İMKAN FARKLILIKLARINI MİNİMİZE ETMEK"

Bakan Özer, "Bu dönemdeki amacımız Türkiye'nin her noktasındaki okullarımızın imkan farklılıklarını minimize etmek. Yani eğitimde fırsat eşitliğine güçlendirmek. Sosyoekonomik arka planına bakmaksızın tüm öğrencilerimizin en iyi eğitim alabilecekleri okullarla bütünleşebilmelerini sağlayabilmektedir. İşte bunun için temel eğitimde on bin okul projesi yapıyoruz. İmkan farklılıkları, dezavantajları olan görece dezavantajlı olan on bin tane ilkokul ve ortaokulu yeni baştan imar ediyoruz. Pozitif ayrımcılık yapıyoruz" diye konuştu.
Özer, okullara da ihtiyaçlarına göre bütçe gönderdiklerini hatırlattı.