Bakan Özer, okulöncesi eğitimde yükselen rakamlara işaret ederek, “7 bin öğretmenin 7 bin 503’ünü okul öncesi öğretmen olarak almıştık. Orada ciddi bir süreç yaşadık. 2022’nin sonunda, 3 yaştaki yüzde 9 olan okullaşma oranı yüzde 16’ya çıktı. 4 yaştaki yüzde 16, yüzde 38’e çıktı. 5 yaştaki yüzde 65, yüzde 99’a çıktı. Üstelik 5 yaş eğitimi zorunlu olmamasına rağmen. Bu oran İstanbul’da yüzde 45’teydi, şu an ise yüzde 92’de” diye konuştu.

 Ülke genelinde 280 bin kayıt dışı öğrenci olduğunu,  bunların 240 binin lise çağında olduğunu belirten Bakan Özer, il müdürleriyle ve ilçe müdürleriyle toplantı gerçekleştirdiklerini ve ailelerle temaslar kurulacağını söyledi: “İlkokul, ortaokul ve liseden. Bunun 240 bini liseden, ilkokul ve ortaokulda kayıt dışı çok az öğrenci var. 11 bin ilkokulda, kalan kısmı ortaokuldan. Bununla ilgili geçen gün bir toplantı yaptık. En fazla kayıt dışı çağ nüfusunun olduğu 8 il var. İstanbul, Ankara, İzmir, Konya, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana ve Gaziantep. Tüm il müdürleriyle ve ilçe müdürleriyle toplantı yaptık. Şu anda tek tek seferber olacaklar, ailelerle temas kuracaklar. O çocukların eğitime tekrar dönmeleriyle ilgili seçenekler sunacaklar: Ya okula kayıt ya açıköğretim ya da açık liselerle ilgili seçenekler veya meslekî eğitim merkezlerini kullanma seçeneği. Bir şekilde bunu 3 ay içerisinde yüzde 99’a çıkaracağız.”

6 Şubat 2023 tarihinden itibaren tüm okul öncesi öğrencilerine ücretsiz yemek verileceğini belirten Bakan Özer, yemeklerin meslek liselerinde ve öğretmen evlerinde üretildiğini vurgulayarak,  ''Bunu kendimiz planlıyoruz. Çoğu yemeği kendimiz meslek liselerinde, öğretmen evlerinde üretiyoruz. Bunu da o kapasiteyi kullanarak yapacağız.

Dışarıdan hizmet almayacağız. Eğer meslekî eğitimin yiyecek içecekle ilgili bölümü veya öğretmeni yoksa ancak o zaman dışarıdan hizmet alacağız. Onun haricinde aktif olarak kendi kapasitemizi kullanacağız. Bu birinci adım.

KPSS şartı kaldırıldı: Kızılay ve AFAD personel alım ilanı yayınladı… KPSS şartı kaldırıldı: Kızılay ve AFAD personel alım ilanı yayınladı…

6 Şubat’ta, ikinci dönemin ilk gününden itibaren tüm okul öncesi öğrencilerimize ücretsiz yemek vereceğiz.

Sağlıklı beslenmeleri için diyetisyenler her türlü çalışmayı yapıyor. Yemeklerin kalitesini artırabilmek için 2022'de 5 binin üzerinde aşçı aldık. Okullarda, pansiyonlarda, öğretmen evlerinin yemekhanelerinde, diğer yemekhanelerde aşçı istihdamı sağladık. Millî Eğitim Bakanlığı’nın bazı liseleri İstanbul’da, Ankara’da, farklı illerdeki hastanelerin tüm yemeklerini çıkarıyor. Büyükçekmece Hayriye Doruk Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi ve Beylikdüzü Devlet Hastanesi’nin yemeklerini çıkarıyor. Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ni ziyaret ettim, başhekimiyle görüştüm. Yemek yiyen personel sayısının arttığını söyledi. Hem daha düşük fiyata hem daha sağlıklı hem de hesap verebilecek devlet mekanizması var. Taksim İlkyardım Hastanesi’nin yemeklerini Gaziosmanpaşa Küçükköy Meslekî Teknik Anadolu Lisesi çıkarıyor. Sultangazi Meslekî Teknik Anadolu Lisesi, Esenyurt Hastanesi’nin tüm yemeklerini çıkarıyor.” dedi.