CHP’li Orhan Sümer, TÜİK‘e müdahale edildiğine yönelik eleştirileri Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’ye sordu. Nebati “Hiçbir makam veya merciden müdahale edilmesi söz konusu değildir” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı enflasyonunu yüzde 78.6, ENAG yüzde 175.5 olarak açıklamıştı. TÜİK’in verilerinin güvenirliliği tekrar tartışmaya açılırken sendikalardan “Verileri karartarak milleti açlığa sürüklüyorsunuz” tepkisi gelmişti.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamları ile Enflasyon Araştırma Grubu gibi bağımsız kuruluşların açıkladığı rakamlar arasındaki fark açılınca, CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, konuyu Meclis gündemine taşıyarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre Sümer önergesinde “Aynı istatistikleri aynı verilerle açıklayan farklı araştırma gruplarının özellikle enflasyon rakamını daha yüksek bulmasının nedenleri nelerdir? TÜİK’e bakanlık ya da Cumhurbaşkanlığı makamından açıklanacak verilerle ilgili herhangi yazılı ya da sözlü talimat verilmiş midir?” sorularını yöneltti.

Rusya’dan yeni hamle! Tüm yollar kapandı Rusya’dan yeni hamle! Tüm yollar kapandı

Önergeye yanıt veren Nebati, şöyle dedi: “4 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 599’uncu maddesinde ‘Kurum çalışanları ile diğer uygulayıcı birimlere veri kaynakları, istatistiki yöntem ve süreçlerinin seçimi, dağıtımın içerik, şekil ve zamanı ve istatistiki gizliliğin uygulanması başta olmak üzere, hiçbir konuda talimat verilemez’ hükmü yer almaktadır. TÜİK’in ürettiği istatistiklere hiçbir makam veya merciden müdahale edilmesi söz konusu değildir.”