08.08.2021, 11:22

BAKAN MAHMUT ÖZER, SORUNLARI ÇÖZER Mİ?

Milli Eğitim Bakanı olarak göreve başlayan  Sayın Mahmut  Özer'e hayırlı olsun diyor, görevinde başarılar diliyoruz. Öğretmenler olarak da 2021-2022  Eğitim Öğretim  Yılına huzur içinde başlamak için sorunlarımıza çözüm bekliyoruz.

1- Öğretmenlerin maaşlarına ek iyileştirme yapılmalıdır. Artan enflasyon ve ağırlaşan hayat koşulları karşısında öğretmenler ekonomik sıkıntılar altında ezilmektedir.

2- Öğretmenler vergi diliminde muaf olmalıdır. Çünkü öğretmen maaşları yoksulluk sınırının altındadır. 

3- 657 Devlet Memurları Kanunu’ndaki haklarımız korunarak, Öğretmenlik Meslek Kanunu’n çıkarılmalıdır.

4- Uzman Öğretmenlik-Başöğretmenlik uygulaması yeniden düzenlenmeli;  meslekte 10 yılını dolduran öğretmene Uzman Öğretmenlik, 20 yılını doldurana da Başöğretmenlik hakkının tanınmalıdır.

5- Öğretmene Şiddeti Önleme Kanunu’nun çıkarılmalıdır. Çünkü öğretmenler sözlü, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kalmaktadırlar.

6- 3600 Ek Göstergenin tüm öğretmenlere verilmedir. Çünkü emekli olduklarında kuru soğana muhtaç oluyorlar.

7- Öğretmenlere de yıpranma payı hakkı tanınmalıdır. Emeklilik yaşı kısalmalıdır. Çünkü öğretmenlik her zaman yüksek enerji ve performans gerektiren bir meslektir. Günümüz ekonomik koşulları ve mesleğin yarattığı zorluklar öğretmeni fazlaca yıpratmaktadır.

8- Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı ek ders saati haftalık 15 saatte eşitlenmeli. Ne gariptir ki aynı bakanlıkta görev yapan branş öğretmenleri aynı hafta süresince 15 saat, meslek lisesi öğretmeni 20 saat, okul öncesi öğretmeni 18 saat, sınıf öğretmeni 18 saat  maaş karşılığı çalışmak zorunda. Bu uygulama kökten yanlıştır. Tüm öğretmenlerin maaş karşılığı ders saati 15 saate eşitlenerek bu adaletsizlik düzeltilmelidir.

9- Sağlıkçılarda olduğu gibi öğretmenlerin  de okulda tuttukları her nöbete ek ders ücreti ödenmelidir.

10- Öğretmenlerin ek ders ücretleri  haftalık değil günlük hesaplanmalıdır.

11- Sınıf öğretmenleri ile okul öncesi öğretmenlerine de şube rehberlik ve kulüp çalışmalarından dolayı ek ders ücreti ödenmelidir.

12- Öğretmenlerin ek ders ücretleri artırılmalı, ek ders ücretlerinde yapılan kesintiler emekliliğe yansıtılmalıdır.

13- DYK, İYEP ve benzeri kurslar için ek ders ücretleri eşitlenmelidir.

14-  Günümüz teknoloji çağıdır. Bilgisayar vb. teknolojik araçlar artık  öğretmenler için temel ihtiyaçtır. Öğretmenlere görevlerini icra edebilmesi için gerekli teknolojik araç ve gereç desteği sağlanmalıdır.

15- Mecburi hizmet bölgelerinde çalışan öğretmenlere ek tazminat verilmelidir.

16- Sağlıkçılara verilmiş olan “Hastayı reddetme, hizmetten çekilme hakkı” benzeri kanun, öğretmenin sözlü saldırıya uğraması ya da fiziksel saldırıyla karşılaşması halinde öğretmenler için de hayata geçirilmelidir..

17- Özellikle “2014 Müdür Kıyımı” olarak  bilinen tarihten itibaren sendikal kadrolaşma ve beraberinde ortaya çıkan liyakat problemi ile kurumlarda baş gösteren mobbinglere karşı gerekli önlemleri içeren yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

18- İl içi ve iller arası tayinlerde yaşanan problemleri giderici düzenlemeler yapılmalı, eskiden olduğu gibi il içi sıra tayini yeniden uygulama geçirilmelidir.

19- Okul  öncesi öğretmenlerinin teneffüs hakkı şartlar gereği bulunmamaktadır. Bu mağduriyet okul öncesi öğretmenlerimizin ek ders saatlerinde düzenleme yapılarak telafi edilebilir.

20-  Objektif ve adil bir ödüllendirme sistemi uygulamaya geçirilmeli, özendirici olmalı.

21- Öğretmenlerin Mesleki Gelişimlerini desteklemek, kendilerini güncellemelerine olanak sağlamak için yüksek lisans, doktora vb. imkanları artırılmalı aynı zamanda bu çalışmaları yapabilmesi için hem ekonomik  destek verilmeli hem de uygun  gerekli şartlar sunulmalıdır.

22- CİMER ve benzeri uygulamalarla öğretmenler asılsız ihbarların hedefi haline getirilmiştir. Bu uygulamalar keyfiyet yaratmaktadır. Öğretmenler hakkında asılsız şikayette bulunanlar hakkında kamu davası açılmalıdır.

23- Sözleşmeli öğretmen, ücretli öğretmen uygulamasına son verilmelidir. Öğretmenlik bir ihtisas mesleğidir. Aynı görevi yerine getiren öğretmenler aynı ünvan ve haklara sahip olmalıdır. Bu anayasal bir haktır.

24- Öğretmenlere görev tanımı dışında angarya görevler verilmemelidir.

25- İlk atamalarda ve yönetici atamalarında mülakat kaldırılmalıdır.

26- Öğretmenlere hazırlık ödeneği günün şartlarına  göre artırılmalıdır.

27-Proje Okulları adı altındaki  yönetici atamalarında liyakat esası gözetilmelidir.
28- Öğretmen açığı vardır. İhtiyaç, ücretli öğretmenlik adı altında, ucuz hizmet anlayışıyla giderilmektedir. Öğretmen iftiyacını karşılayacak sayıda ÖĞRETMEN ATAMASI yapılmalıdır.

29- Öğretmenlerin mali ve özlük haklarını sahiplenebilmeleri, hak mücadelesi verebilmeleri için örgütlenme ve  sendikal hakları genişletilmelidir.

30-   Ve sayamadıklarım...

TC Kadriye Demirel 

Yorumlar (9)
Mirza 2 ay önce
Milli Eğitim sadece öğretmenlerden ibaret mi sanıyorsun. Neden Milli Eğitim camiasındaki memurlarla, işçilerle, hizmetlilerle şöförlerle ilgili tek cümle yok.
Ahmet 2 ay önce
Güzel fikirler sunulmuş, uygulamaya en kısa zamanda geçilmesi gerekir.
Mahirbey 2 ay önce
Çok sığ bir bakış açısı maalesef. İşte bu yüzden yıllardır mesafe alamıyoruz. Öğretmenlerin maddi ve özlük sorunları çözülünce sanki eğitimin tüm sorunları çözülecek. Eğitimin onlarca sorunundan bir tanesi üzerine yoğunlaşıp eğitimi kurtaracaksınız galiba.
LA EDRİ 2 ay önce
Bütün beklenti ekonomik isteklere verilmiş.. Para varsa bu iş yapılır denilmiş. Önce öğretmen yetiştirmek gerekiyor. Memur değil...
Haksızlık. 2 ay önce
Ücretli öğretmenleri sona almışsın. Sen de mi?
LEVENT 2 ay önce
OKULMÜDÜRLERİNE NÖBET ÜCRETİ VE MAKAM TAZMİNATI ÖDENMELİDİR
ADİLANE-06 2 ay önce
Makam tazminatının ne anlama geldiğini bilmiyorsun sanırım. İl Müdür Yardımcısı ve Şube Müdürü ile Müfettişin alamadığı makam tazminatını nasıl ödemeyi düşünüyorsun. bu tazminatı sadece oturduğun makamdan dolayı almıyorsun. Bazı istekler çok komik oluyor
Ulema 2 ay önce
Sayın bakanda bu konuları çözemez,üzülürek söyliyeyim bu hükümet eğitim ve eğitim çalışanları ile ilgili bir cok şeyi çözemez
Reis 2 ay önce
Eğitimin gelişmesi ve eğitim seviyemizi artırmaya yönelik hiçbir talep yok varsa yoksa ek ders ve maaş talepleri... Rabbim bu zihniyetten devletimizi ve milletimizi korusun. Türkiyenin dünya standartlarında eğitim sıralaması ortada tüm sorumluluğu hükümete, bakanlığa ve hatta okul idarelerine yükleyerek öğretmenler sorumluluktan kaçamazlar. Bana göre ülkemizde eğitimdeki en büyük problem alanına hakim olmayan başarı gösteremeyen ve liyakat sahibi olmayan öğretmenlerdir. Acı ama gerçek!!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Vakalar sıfırlanmasa da, okulların Eylül'de açılmasını istiyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:14
Yatsı 21:49